Přihlásit
Mobilní verze s GPS

Vlkoš (obec) [5025]



Poprvé se název Vlkoš objevuje na listině sepsané v Čejkovicích dne 18. října 1248. V latinském textu je zván Vlkus. Tato fundační listina, podle níž Oldřich, syn vévody korutanského, daruje čtyři lány "praldia" v Rakvicích kněžím řádu  Templářů v Šakvicích, žádá, aby za tento dar konali zádušní mše za spásu duší jeho předků. Ověřovací listina mnohých zemských privilegií pořízená olomouckým notářem Petrem, šlechticem z Krumlova (pro velehradský klášter 4. srpna 1405), uvádí jméno vlkošského plebána, podepsaného jako svědka na fundační listině, jménem Martin.

Překlad listiny z latinského originálu zní:

"Oldřich, syn vévody korutanského všem, ke kterým dojde tento list, zdar ve všem blahodárném. Jelikož se sluší, aby dobročinnost naší vysokosti činila dobře všem věřícím v Krista, zvláště pak lidem řeholním vyzkoušeným ve stálé zubožnosti, ať ví přítomný věk i budoucí potomstvo, že jsme svou zvláštní milostí udělili našim nejmilejším bratřím, totiž templářům sídlcícím v Čejkovicích, pro spásu naší duše a pro záchranu duší našich zesnulých rodičů čtyři usedlosti, ležící v Rakvicích, aby je vlastnili na věčné časy k svému lepšímu živobytí. A aby (toto) naše nejprospěšnější darování nemohlo či nesmělo být nikým v budoucnosti zpochynńováno, stvrdili jsme tuto napsanou listinu záštitou naší pečeti. Svědkové tohoto pořízení jsou pan Siehger, plebán z Kostela (Podivína), pan Oddřich, správce hradu tamtéž, a jeho bratr pan Štěpán, pan Vincento, plebán z (Uherského) Brodu, plebán z Vlkoše, notář Viglo a jiní, jejichž jména není třeba uvádět. Dáno v Čejkovicích léta slova Páně 1248, indikace sedmá v 15. idách říjnových."

Tímto je doložena existence obce s názvem Vlkoš, která i s poddanými patřila dvěma feudálním panstvím. Dvě třetiny půdy i poddaných místní svobodné šlechtě a jedna třetina panství bzeneckému. Oba tyto celky měly také každý svůj dvůr.

Místní svobodná šlechta sídlila ve tvrzi na kopci Baba - Hradisko. Poslední majitelé, u nichž to lze písemně potvrdit ve tvrzi nepobývali. Vlastnili totiž mnohá okolní panství, která jim sloužila jako sídla. Hynek z Ronova byl rovněž majitelem Milotic. Po jeho smrti v roce 1406 patřilo toto "zboží" pod panství kostelecké. Od roku 1421 náležela část Vlkoše bratrům Zbyňkovi a Mikulášovi z Moravan se sídlem v Miloticích a od roku 1433 synům Zbyňka - Zbyňkovi a Janovi. Od roku 1460 měli v držení panství kostelecké - vlkošské - páni z Landštejna. V roce 1503 koupil panství Václav Štolbašský, jenž již vlastnil Kelčany a Žeravice. Vlkoš mu patřil do roku 1569. Poté přešel do vlastnictví Jáchyma Zoubka ze Zdětína. Rod Zoubků panství prodal 22. září 1633 svatobořickému pánu Janu Bohušovi ze Zástřizl.

Panství bzenecko-vracovské, které patřilo bzeneckým panovníkům, mělo ve Vlkoši přibližně 300 ha půdy, poplužní dvůr a podíl na mlýně. Panství bylo dáváno do zástavy věřitelům, nejčastěji za výpomoc při vojenských taženích. První záznam o majiteli je z roku 1231, kde je uvedeno jako majetek královny Konstancie, manželky Přemysla Otakara I., poté vlastnili panství všichni čeští panovníci.

Teprve Karel IV. věnoval panství v roce 1349 svému bratru Janu Jindřichovi, markraběti moravskému a on zase 26. března 1371 svému druhorozenému synovi Janu Soběslavovi, který byl biskupem v Litoměřicích. Ten dostal hrad a město Bzenec, les Doubravu až po Rudník a k hradu patřící dědiny Vracov, Vlkoš, Ratíškovice, Těmice, Syrovín, Hostějov a Vacenovice. Bratři Jošt a Prokop byli střídavě jmenováni markrabaty, podle toho jak vycházeli s králem Václavem IV., jejich bratrancem. Jošt byl i náčelníkem jednoty panské, která dvakrát Václava IV. zajala a uvěznila. Prokop byl Václavovým stoupencem, a proto bojoval proti Joštovi. Podařilo se mu zabrat Ivančice a statky na západní Moravě, později Uherské Hradiště a Bzenecké panství. Při těchto bojích byly mnohé obce zničeny. Prokop zemřel v roce 1403 a panství převzal Jošt, který zemřel v roce 1411. Žádný z nich neměl potomky, a tak se bzenecké panství stalo majetkem krále Václava IV. Po jeho smrti je zdědil jeho bratr Zikmund, uherský král. Ještě před svou smrtí dal Václav IV. panství do zástavy Václavu z Dubé. Zikmund ho vyplatil a v roce 1423 panství zastavil Stiborovi ze Stibořic. Následovala celá řada majitelů, nejdříve českých a potom uherských a opět českých.

Rokem 1655 získává vlkošskou část Jan Bohuš ze Zástřizl, pán ve Svatobořicích, který již v roce 1633 koupil část Vlkoše od kosteleckých Zoubků. Vlkoš tím byl sjednocen pod jedno panství a všichni občané měli stejné podmínky a povinnosti. Bylo zde 57 usedlostí, z toho 20 pustých, a žilo zde 164 lidí.

Pán ze Zástřizl nehospodařil ve Vlkoši dlouho. V roce 1660 prodal dvůr s pozemky jeden a půl lánu svému dlouholetému úředníku Karlu Norbertu Žďárskému. Ten přikoupil v roce 1663 svobodnou usedlost souseda Václava Bouchala o výměře tři čtvrtě lánu. Syn František Vilém Žďárský zdědil dvůr v roce 1688. Když byla vesnice i dvůr v roce 1702 Kuruty vypálena, hospodařil zde jen v provizorních podmínkách. Proto v roce 1719 všechno prodal zemskému účetnímu Janu Kavánkovi. Ten dvůr přestavěl. Ke dvoru patřilo právo šenkovní a tedy i hospoda. Další majitel, Josef Herdiborský, dvůr prodal milotickému velkostatku v roce 1750 za 10 000 zlatých. Za 100 let hospodaření vybudoval milotický velkostatek lihovar, pálenici a šenk. Na přelomu století přebudoval pálenici na hostinec, který v roce 1930 koupil Jan Pařízek, dlouholetý nájemce hostince. Po zrušení roboty v roce 1848 byl statek pronajímán. Prvním nájemcem se stal purkrabí ze Svatobořic Jan Weisberger a hospodařil zde do roku 1861. Do roku 1913 byl nájemcem Sigmund Brychta. Potom jej najal baron Klein, majitel cukrovaru v Kelčanech. Josef Krist koupil dvůr v roce 1924 jako zbytkový po pozemkové reformě. Hospodařil na něm jeho syn Vladimír. V roce 1952 dvůr převzalo jednotné zemědělské družstvo a v roce 1992 se na něj vrátila restitučním řízením paní Jaroslava Kristová.

Obec řídili do roku 1848 purkmistři, které jmenovala vrchnost. Prvním zaznamenaným purkmistrem ve Vlkoši byl v roce 1682 František Ryšavý, syn zdejšího starousedlíka. Jmenováni byli také rychtáři, kteří dohlíželi na práce na panství. Po zrušení roboty byl zde v roce 1848 zvolen první starosta - Josef Nenička, půlláník. Starostové vykonávali svou funkci vedle svého zaměstnání. Po válce, v padesátých létech, zde vznikl v roce 1952 Místní národní výbor a ve vedení obce stanul předseda, který to měl jako své zaměstnání. V roce 1980 byl zrušen národn vžbor ve Skoronicích a Místní národní výbor vykonával funkci pro obě obce. V roce 1990 se Skoronice opět odloučily.V tomtéž roce byly ustanoveny nové orgány obce: Obecní zastupitelstvo, Rada obce a starosta obce. Od roku 1992 sídlí obecní úřad v zrekonstruovaných prostorách budovy bývalé školy.


Sdílej s přáteli:  Facebook      Twitter


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku     Vložení nových fotografií přidat fotografie


Města, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
obec, osada Vlkoš (obec) Hodonín
obec, osada Vlkoš (obec) Přerov



(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)