Vyhledávání lokalit (cílů)
Jihomoravský kraj » okres Brno-venkov » most, akvadukt, viadukt » Silniční most - Židlochovice (most)

www.krasnecesko.cz/lokality/35502-silnicni-most-Zidlochovice-most.html

Silniční most - Židlochovice (most)

[ ID: 35502 ]         
  Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
značka cyklotrasa
, ,
,


Turistický cíl Silniční most - Židlochovice (most)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Silniční most - Židlochovice (most)
Židlochovice - zavěšený most přes Svratku (xhlav)

Vložení nových fotografií přidat fotografie

V Židlochovicích je přes řeku Svratku postaven zavěšený most. Dříve na tomto místě býval brod, pak lávka a konečně i tzv. Sintzendorffský most. Jeho dřevěná konstrukce byla podepírána dvěma říčními a dvěma nábřežními kamennými pilíři. Most dal postavit hrabě Sitzendorff, tehdejší majitel židlochovického pantví. Když později přešel židlochovický majetek na Dietrichsteiny, byl most ozdoben pěti sochami a křížem. Plastiky byly vytvořeny z místního vápence a jejich autorem byl místní sochař Jan Stern. V současné době zdobí tyto sochy vstupní schodiště židlochovického kostela.  

Dřevěný most byl v roce 1897 nahrazen ocelovým příhradovým mostem. Projekt mostu vypracoval zemský stavební rada Karel Holl. Most měl rozpětí 41,4 m a hmotnost 112 478 kg. Byl vyroben v arcivévodských hutích v Těšíně. Za první republiky nesl pojmenování Štefánikův most, avšak ve válečných událostech roku 1945 byl zničen. 

Od roku 1989 probíhala stavba nového zavěšeného mostu. Projektantem mostu byl ing. Huryta z brněnského Dopravoprojektu. Mostovku tvoří prefabrikované podélné a příčné nosníky vzájemně spojené předpětím. Mostovka je zavěšena na dvou šikmých pylonech z oceli o výšce 23 m. Počet závěsných lan směrem k zámku je 2x12, směrem k Masarykovu náměstí 2x8. Celkem je mostovka zavěšena na 40 lanech o průměru 121 mm. Horní okraj mostovky je 5,50 metru nad hladinou řeky Svratky. Zábradlí mostu je 56 m dlouhé, šířka mostu mezi zábradlím je 18,30 m. Most byl předán do užívání v roce 1993.

Na pravém břehu Svratky je vedle mostu malý památník vytvořený z kamenů z nichž byly zhotoveny břehové pilíře mostu z roku 1897. Na pamětní desce je popsána historie židlochovických mostů.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze