Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /data/rps.cz/www_data/expedice/pamatka_cr.php:2) in /data/rps.cz/www_data/expedice/pamatka_cr.php on line 2

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /data/rps.cz/www_data/expedice/pamatka_cr.php:2) in /data/rps.cz/www_data/expedice/pamatka_cr.php on line 2
Lidice (památník)

Lidice (památník)


Seznam lokalit v okolí


pomník, památník Lidice (památník) vzdálenost: 0 km

Památník v Lidicích - Posláním Památníku Lidice je péče o trvalé uchování vzpomínky na vyhlazení obce Lidice a utrpení jejích občanů, kteří se dne 10. června 1942 stali obětí fašistického násilí, a zachování jména obce Lidice jako celosvětového symbolu obětí válečných zločinů.
"Areál Lidice" byl prohlášen kulturní památkou 30.3.1962 (Usnesení vlády ČSR č. 251/62). Nařízením vlády č. 262/1995 Sb. byl 16.8.1995 prohlášen za národní kulturní památku. Návštěvníci zde uvidí moderní audiovizuální expozici v muzeu, dokumentární filmy o Lidicích, pomník dětských obětí války, Růžový sad, stálou sbírku moderního umění, Mezinárodní dětskou výtvarnou výstavu. Pořádáme svatby v Růžovém sadu. Restaurace.
Navštivte Památník v Lidicích a uctěte památku obětí válečných zločinů fašismu. Památník v Lidicích přináší trvalou vzpomínku na vyhlazení obce Lidice, která byla vyhlazena 10. června 1942 fašisty. Jméno Lidice je celosvětovým symbolem obětí válečných zločinů. Osud Lidic se naplnil 10. června 1942. Po atentátu na Reinharda Heydricha 27. května 1942 byla obec po rozkazu K. H. Franka srovnána se zemí. Místních 173 můžu bylo zastřeleno a ženy a většina dětí byly převezeny do koncentračních táborů. Původní záměr nacistů vymazat obci z povrchu světa ale nevyšel. Lidice byly obnoveny a řada obcí na celém světě nese na počest jméno Lidice. V současné době si v Lidicích můžete prohlédnout muzeum, zhlédnout filmový dokument o vypálení Lidic, prohlédnout pietní území a navštívit Pomník dětských obětí války od sochařky Marie Uchytilové a Jiřího Václava Hampla. V expozici muzea uvidíte pozůstatky na původní život lidických občanů. Jsou zde předměty a náčiní z lidických domácností, které se našly v areálu zničené obce. Na mramorových deskách jsou vyryty jména umučených lidických dětí. Z celkového počtu 105 jich přežilo pouze 17... V průčelí expozice jsou umístěny tváře 173 zastřelených lidických mužů. V roce 1955 byl mezi památníkem a nově vybudovanou obcí založen Sad přátelství a mírů, ve kterém kvetlo více než 29 tisíc růží z 31 zemí.


Kompletní informace o lokalitě > | Přidat fotografii | Ohodnotit

Hodnocení návštěvníků: 8.5000

zdroj: www.KrasneCesko.cz