Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /data/rps.cz/www_data/expedice/pamatka_cr.php:2) in /data/rps.cz/www_data/expedice/pamatka_cr.php on line 2

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /data/rps.cz/www_data/expedice/pamatka_cr.php:2) in /data/rps.cz/www_data/expedice/pamatka_cr.php on line 2
Keltské oppidum Hostýn (hradiště)

Keltské oppidum Hostýn (hradiště)


Seznam lokalit v okolí


pevnost, opevnění, hradby Keltské oppidum Hostýn (hradiště) vzdálenost: 0 km

Na vrcholu Hostýna se v pravěku nacházelo rozsáhlé hradiště o ploše cca 19,7 hektarů. Po jeho obvodu byl obranný val, který se zachoval dodnes. Je vysoký 4 metry, na jihozápadě až 8 metrů. Ve valu jsou rozeznatelné průkopy - staré průchody.
Podle nálezů zde žili lidé už v době kamenné, hradiště však vzniklo až v mladší době bronzové, kdy jej osídlili lidé kultury lužických popelnicových polí (lužická fáze). Hradiště bylo obývané i v dalších obdobích v pozdní době bronzové (slezská fáze kultury lužických popelnicových polí), ve starší době železné (kultura platěnická) a v pozdní době laténské.
Hradiště plnilo především funkci strážní - dole pod ním procházela Moravskou bránou důležitá spojnice - Jantarová stezka.


Kompletní informace o lokalitě > | Přidat fotografii | Ohodnotit


zdroj: www.KrasneCesko.cz