Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /data/rps.cz/www_data/expedice/pamatka_cr.php:2) in /data/rps.cz/www_data/expedice/pamatka_cr.php on line 2

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /data/rps.cz/www_data/expedice/pamatka_cr.php:2) in /data/rps.cz/www_data/expedice/pamatka_cr.php on line 2
Barokní špitál - Konárovice (historická budova)

Barokní špitál - Konárovice (historická budova)


Seznam lokalit v okolí


historická budova Barokní špitál - Konárovice (historická budova) vzdálenost: 0 km

Základ špitálu položil pan Jan Adam Šofman z Hemrles, který v závěti své ze dne 25. ledna 1667 nařídil, aby při kostele sv. Kříže zřízen byl nový špitál pro 6 chudých lidí z Konárovic a Hlízova. Na každého mělo býti dáváno z panského důchodu měsíčně po čtvrtci hrachu, krup drobných a hrubých i mouky výražní, dva žejdlíky soli a libra másla, týdně po dvou čtvrtcích mouky na chléb, na den půl pinty bílého piva, k neděli a svátkům po půl libře masa, za rok po soukenném šatě, páru střevíců, po dvou košilích a 5 zl. rýnských. Za to měli špitálníci co den v chrámu konárovickém, zvláště večer, k modlitbám a zpěvům se scházeti, a jeden z nich měl dozírati na ostatní, aby se chovali v dobrém řádu. Tyto naturální důchody vyvazeny byly r. 1736 kapitálem 5000 zl. Roku 1787 pro drahotu potravin chováni byli ve špitále pouze 4 chudí a finančním úpadkem roku 1811 seschlo původní nadání na 2000 zl.
Hraběnka Apolonie Cavriani odkázala r. 1813 špitálu nově 500 zl. a při prodeji Konárovic měl špitál zajištěné hypothéky 4000 zl.
Tou dobou jsou podělováni z úroků 4 chudí.

Průčelí ozdobeno jest sochou sv. Alžběty a dvěma vázami. Soška i vázy tesány z jemného červeného pískovce rukou dovednou a pocházejí z doby hraběnky Quasco de Claviers. Před špitálem stojí socha sv. Jana Nepomuckého.

Milan Malínský


Kompletní informace o lokalitě > | Přidat fotografii | Ohodnotit


zdroj: www.KrasneCesko.cz