Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /data/rps.cz/www_data/expedice/pamatka_cr.php:2) in /data/rps.cz/www_data/expedice/pamatka_cr.php on line 2

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /data/rps.cz/www_data/expedice/pamatka_cr.php:2) in /data/rps.cz/www_data/expedice/pamatka_cr.php on line 2
Kostel Zvěstování Panny Marie - Veletov (kostel)

Kostel Zvěstování Panny Marie - Veletov (kostel)


Seznam lokalit v okolí


kostel, kaple, katedrála, rotunda, synagoga Kostel Zvěstování Panny Marie - Veletov (kostel) vzdálenost: 0 km

První písemná zmínka o faře, tím i kostelu a vsi, je z roku 1306, kdy sem opat Sedleckého kláštera dosadil kněze Jindřicha. Další zpráva o kostelu pochází až z roku 1616, kdy 24. března vyhořel spolu s celou vsí. Již před rokem 1619 byl sice kostel obnoven, ale po roce 1623 zaniká trvale fara. Kostel v nadcházejícím období chátral, proto musel být 17. června 1895 zbořen. Vzápětí byla zahájena stavitelem B. Moravcem stavba nového kostela podle plánů J. Krcha. Dokončený kostel byl slavnostně vysvěcen 11. července 1897.

Jednolodní, obdélný neorientovaný kostel s pětiboce uzavřeným presbytářem a vysokou hranolovou věží při východní stěně presbytáře.

Zařízení kostela je současné se stavbou z 19. století. Ve věži visí dva velké a dva malé zvony. Největší zvon (průměr 117 cm, výška 90 cm) pochází z roku 1617, menší zvon (průměr 110 cm, výška 83 cm) je z roku 1619 a třetí menší zvon byl přelit v roce 1897.

Kostel Zvěstování Panny Marie je navržen na zápis do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR


Kompletní informace o lokalitě > | Přidat fotografii | Ohodnotit

Hodnocení návštěvníků: 10.0000


zdroj: www.KrasneCesko.cz