Cíl
obec, osada Bublava (obec)
POPIS MAPA
MAPA CENÍK
PROGRAM / MENU FOTO A VIDEO
KAM V OKOLÍ

Bublava je typická krušnohorská obec s rozptýlenou zástavbou na velké ploše.  Pohled na Aschberg (Kamenáč) ve 30. letech 20. století Leží v západní části Krušných hor. Na severu a západě hraničí se SRN, svobodným státem Sasko (Sachsen). Obec leží v nadmořské výšce od 700 do 935 m/m. Podnebí je tu horské, drsnější. Střední roční teplota bývá dlouhodobě + 6 °C a roční srážky 820mm. Z vrcholů, kterými je obec obklopena je nejvyšší Aschberg (Kamenáč) s 935 m/m. Nejvýraznějším vrcholem v okolí je Špičák 995 m/m. Obec i potok jí protékající měly v minulosti stejné jméno "Schwaderbach".

První písemné doklady o Schwaderbachu jsou z let 1601-02 v kraslické Horní knize.Jedno z typických stavení na začátku 20. století V této knize jsou zmínky o založení dolů v lesích nad Kraslicemi. Při těchto důlních dílech vznikala i osada, která byla základem dnešní Bublavy. Kromě hornictví se část obyvatel zabývala chovem dobytka a zemědělstvím. S rozvojem hornictví se rozšiřuje výroba dřevěného uhlí a povoznictví. Po zániku hornictví se v obci začíná rozvíjet textilní průmysl a výroba hudebních nástrojů. Největší rozvoj Bublavy nastává po roce 1843 kdy byla vystavěna silnice ze Sokolova do Kraslic. Textilní průmysl se modernizoval a ke konci minulého století se začínají objevovat nové profese, jako je  Konsum "Einigkeit" (Jednota) v roce 1923 v dolní Bublavě perleťářství, výroba hraček, soustružení z kostí apod.

Dalším impulsem pro rozvoj celého okolí byla stavba žel. trati z Kraslic do Sokolova a její rozšíření i na saskou stranu v roce 1886. K neustálému rozvoji obce přispělo zavedení el. proudu ze sousedního Klingenthalu. V roce 1870 bylo v Bublavě 784 domů a 4100 obyvatel. Byly zde dvě školy (dívčí a chlapecká), pošta s telefonem a telegrafem, lékař, zubař, spořitelna, celnice s četnickou stanicí, tiskárna, kostel a byl rozveden el.proud. Kromě domácí výroby tu bylo několik větších továren na textilní zboží, hudební nástroje a závod na výrobu smirkového plátna a injekčních stříkaček.

Bublava byla pro svoji výhodnou polohu, překrásné údolí s dostatkem sněhu, již na začátku 20. století vyhledávaným turistickým centrem.  V době mezi válkami zde bylo 26 hospod a 2 taneční sály. V okolí byly tratě pro běh a sjezdové lyžování a také několik skokanských můstků. Jeden ze skokanských můstků na saské straně Aschbergu Konec těchto idylických časů pro Bublavu nastal s nástupem Hitlera k moci.  Rodina přívrženců Adolfa Hitlera Po válce dochází k odsunu většiny obyvatelstva, je zbourána větší část vesnice, hlavně v bezprostřední blízkosti hranice. Z těchto těžkých ran se vesnice již nevzpamatovala. V současné době je osídleno okolo 300 domů s 340 obyvateli a 500 rekreanty. 

Jediné co zde zůstalo, je překrásná příroda a okolí.  Příroda v okolí Bublavy V dnešní uspěchané době Vám blízké i vzdálenější okolí Bublavy nabízí letní i zimní formu aktivního odpočinku nejenom  Cykloturistika je nejrozšířenější formou aktivního odpočinku v létě na víkendy, ale i na pobyty dlouhodobější. Nabízíme Vám překvapivě čistou, klidnou a zdravou krajinu, ve které najdete mnoho přírodních zajímavostí a krás. Najdete množství krásných zákoutí pro turistiku s připravenými cestami, cyklotrasami , běžeckými stopami to vše s propojením do sousedního Saska. Budete se moci projet na koni nebo kočárem a máte možnost se aktivně zapojit do farmářského procesu při ustájení koní.

V samém středu Bublavy máte v zimě možnost sjezdového lyžování jak proSki Centrum Bublava začátečníky tak pro pokročilé se třemi vleky a osvětlenou sjezdovkou. To vše při technickém zasněžení s plným vybavením horského střediska (lyžařské školy, půjčovna, servis, občerstvení, snowboard areál.).  K zajímavostem, které stojí za to vidět, patří v nejbližším okolí především Přírodní park Přebuz, jako perla krušnohorské krajiny. Tento park začíná na okraji Bublavy a končí v hlubokých rašeliništích na Rolavě. Pohledy z Komářího vrchu (951 m/m) a již zmíněného Špičáku patří k nezapomenutelným zážitkům. 

Pohled na Bublavu ze Špičáku Soustavy rašelinišť vrchovištního typu na přebuzské planině patří k nejhodnotnějším částem okolní přírody. Masožravá Rosnatka okrouhlolistá roste u Velkého jeřábího jezera Čedičové varhany u nedaleké Rotavy jsou přírodní památkou.

Z dvanáctimetrových vějířovitě rozložených hranolů vulkánového typu je možné přehlédnut nádherné panorama Krušných hor. Obdobná lokalita Vysoký kámen u Počátek je zajímavá především pro horolezce, ale i pro čarokrásné pohledy směrem na Český les a do sousedního Saska. Vysoký kámen u Počátek Lesy v okolí Bublavy nabízí pro milovníky lesních plodů nepřeberné možnosti jejich sběru.

A pokud Vám naše okolí nebude stačit, máte možnost navštívit nedaleké Karlovy Vary a celý lázeňský trojúhelník nebo hrad Loket. Přeshraniční turistickou stezkou můžete navštívit také sousední Sasko Bublavské vodopoády Věříme, že se Vám zde bude líbit, že si odpočinete a načerpáte nové síly.


Otevírací doba

Úřední hodiny:    

pondělí  8:00 - 12:00   13:00 - 17:00

středa   8:00 - 12:00    13:00 - 17:00

telefon +420 - 352 686 221

telefon +420 - 725 051 001

telefon/fax - 352 686 221

Kontakty


Adresa:

Bublava 389

358 01 Bublava 



Napište nám (objednávka, rezervace, dotaz)
Váš mail:
Předmět:
Telefon:
Zpráva:

ověřovací kód
opište kód      



Přihlášení       Facebook
Copyright © 2003-2020, M.Kamler, info@KrasneCesko.cz      © 1997 - 2020, TOPlist s.r.o.