Obec Olovnice je situována v severovýchodní části okresu - 18 km od Kladna, na hranici s okresem Mělník. Nachází se v nadmořské výšce kolem 193 m. Středem obce protéká Knovízský potok, na jehož břehu, na návsi, stojí nejcennější historická památka – první pomník Josefa Jungmanna v Čechách, zhotovený rodákem Františkem Kdýrem v r. 1784. Je zhotoven ze zdejšího pískovce. Nedaleko tohoto místa stojí „Pomník padlým“, postavený po 2. světové válce k uctění památky padlých spoluobčanů. Dalším potokem, který protéká katastrálním územím, je potok Svatojirský.
Nejstarší historické doklady o starém původu obce jsou v zemských knihách. První písemná zmínka je z roku 1285 a je podložena doklady. Nejspíše tu byl dvůr a při něm vznikla

tvrz Maltézských rytířů. Roku 1318 uvádí se „Zbraslav de Olouicze“. Ve 14. století ves náležela konventu Matky Boží Jana Jeruzalemského.
Roku 1436 zapsal císař Zikmund ves Olovnici Václavovi Cardovi z Petrovic. Ve druhé polovině 15. století jsou držiteli Jošt z Rožmberka, biskup Vratislavský a konvent Pražský.Ti pak z finančních příčin zapsali zboží svým věřitelům a majitelem se stal Zikmund Barše z Kamenice.
V roce 1541 se dostala ves do držení Jindřicha Zejdlice a jeho syna Jiřího. Od roku 1576 je držitelem Hertvík Zejdlic.
Znak Zejdliců – kamenná deska z červeného pískovce a na ní tři nad sebou plovoucí kapři je na mlýně s letopočtem 1561. Mlýn je nejstarší budova v obci. Asi při konfiskaci majetku české šlechty připadla ves Bořenům ze Lhoty, kteří ji drželi k Míkovicům.
Roku 1628 je zapsána ves „Olowicze czela“. Roku 1669 jsou „Wolowicze „ prodány Juliu Františku knížeti Saskému. Po jeho smrti dědila majetek jeho dcera Marie Anna Františka, ovdovělá arcivévodkyně Toskánská, jejímž dědicem se stal rod Habsbursko – Lotrinský.
Název obce vysvětlený dle historických pramenů: