POPIS |
MAPA ![]() | |
MAPA ![]() | CENÍK | |
PROGRAM / MENU | FOTO A VIDEO | |
KAM V OKOLÍ |
Mrzky, stejně jako jiné okolní obce (Doubravčice, Štíhlice aj.) náležely Smiřickým, k panství Černokosteleckému a to v roce 1558. Před tím bývaly s celým tehdejším panstvím vlastnictvím Královské komory, od níž panství 7. března 1558 koupil Jaroslav Smiřický ze Smiřic.
Roku 1614 panství připadlo Albrechtovi Janovi Smiřickému. Ten, spolu se svým bratrem, byl pánem na Kostelci, Dubu a Náchodě. Pro svoji účast na vzpouře, která bitvou na Bílé hoře nešťastně skončila, byl dne 26. dubna 1621 popraven.
Albrecht z Valdštejna se stává poručníkem nesvéprávného Jindřicha Jiřího (bratra Jaroslava), který zdědil nemalý majetek. Valdštejn prodal statky Smiřických 21. ledna 1623 knížeti Karlovi z Lichtenštejna. Tak i Mrzky se dostaly do Lichtenštejnského majetku, v němž setrvaly až do zrušení poddanství.
Středa | 17:00–19:00 |
Mrzky 25, 282 01 Mrzky