Cíl
obec, osada Baška (obec)
POPIS MAPA
MAPA CENÍK
PROGRAM / MENU FOTO A VIDEO
KAM V OKOLÍ

Baška leží v předhůří Beskyd, 3 km jižně od Frýdku-Místku. Její název je odvozen od starovalašského „Baška“ - ovce. Baškou protéká řeka Ostravice a potok Bystrý, Baštice, na kterém je postavena vodní nádrž Baška sloužící k rekreaci a rybolovu.

Části obce jsou Baška, Kunčičky u Bašky, Hodoňovice.
Společné hranice má s obcemi Pržno, Staré Město, Janovice, Palkovice.

Správní území obce má výměru 1 270 ha a leží v nadmořské výšce 430 m.

Historie obce
Kdy, jak a kým byla obec Baška založena, není známo. Patří mezi nejstarší obce na Frýdecku a poprvé je jmenovaná roku 1434, kdy synové těšínského knížete Bolka I. (Boleslav) - Václav, Přemek a Vladislav zastavili město Frýdek a vsi Bašku, Bruzovice, Staré Město, Lhotu a Místek za 500 kop slezských stříbrných Arnoštovi z Tworkova. Podle zástavní listiny lze usoudit, když v roce 1434 obec Baška již existovala, že její založení tedy muselo být o několik desítek let dříve.
Další záznam o Bašce nalézáme v listině z roku 1573, podle níž těšínský kníže Václav (1545 - 1579) prodal frýdecké panství (město Frýdek i s příslušenými obcemi, mezi nimiž je také jmenována i obec Baška) bratřím Matyášovi a Jiřímu z Lohova. Jiří z Lohova prodal celé panství olomouckému biskupovi Stanislavu Pavlovskému. V roce 1584 koupil panství frýdecké včetně Bašky od olomouckého biskupa Stanislava, Bartoloměj, Bruntálský z Vrbna. Vdova po Bartoloměji Bruntálském, jež zemřela roku 1606 zanechala panství (zámek a město Frýdek s příslušnými obcemi, v tomto seznamu je uvedená i obec Baška) svým synům. Za Jana Bruntálského byla v roce 1611 pořízena gruntovní registra, jež jsou uložena v Brně. V nich jsou i gruntovní záznamy o obci Bašce. Ta je uvedena i ve druhém urbáři pořízeném nastávajícím majitelem Jiřím hrabětem z Opersdorfu, podle něhož je v Bašce zákupní fojtství s mlýnem a pilou. Ve třetím urbáři je už v záznamu na fojtství mlým, pila, 11 sedláků, 3 zahradníci, 6 chalupníků.

Spojením obcí Baška, Kunčičky a Hodoňovice vznikl nový celek - sloučená obec Baška. K oficiálnímu sloučení obcí došlo 9. dubna 1960.

Památky :

  • kostel sv. Václava v Bašce
  • socha sv. Jana Nepomuckého
  • kostel Panny Marie v Hodoňovicích

    Sport a kultura :
    Kulturním zařízením v obci je kulturní dům (sál, vestibul, kuchyňka, prostory nad sálem, chodby, schodiště, WC), kde se uskutečňuje celá řada kulturně - společenských akcí. Nemalý kulturní podíl mají i knihovny v Bašce a Hodoňovicích.

    Jednou z dominant Bašky je stejnojmenná vodní nádrž Baška s vodní plochou 33 ha, která v letních měsících nabízí možnost koupání, půjčovnu loděk a rybolov. Nedaleko od pláže je možnost stravování a ubytování v Autokempu Baška. Ke koupání je často využíván i splav řeky Ostravice.

    Další zařízení jsou fotbalové hřiště v Kunčičkách u Bašky, sportovní areál Tělocvičné jednoty SOKOL Baška, kde je k dispozici tělocvična, posilovna, sauna, klubovna, tenisový kurt, volejbalové hřiště a venkovní posezení. Tenisový kurt v areálu sokolovny je možné ve volných termínech pronajmout.

    Oblast Bašky je ideální pro cykloturistiku - mírná stoupání střídají mírná klesání.

    Služby :
    V Bašce nabízí své služby hostinec Bašťanka s bowlingovou dráhou, hostinec Pod Čupkem, Autokemp Baška nedaleko nádrže s občerstvením Kotva a nákupní středisko.


  • Otevírací doba

    telefon +420 - 558 649 001

    telefon +420 - 558 649 002

    telefon/fax - 558 649 515

    Kontakty


    Adresa: Obecní úřad Baška, Baška 420, 739 01


    Napište nám (objednávka, rezervace, dotaz)
    Váš mail:
    Předmět:
    Telefon:
    Zpráva:

    ověřovací kód
    opište kód      



    Přihlášení       Facebook
    Copyright © 2003-2020, M.Kamler, info@KrasneCesko.cz      © 1997 - 2020, TOPlist s.r.o.