Cíl
město, městys Doubravice nad Svitavou (městys)
POPIS MAPA
MAPA CENÍK
PROGRAM / MENU FOTO A VIDEO
KAM V OKOLÍ

Městečko 7 km severně Blanska,na levém,vyvýšeném břehu Svitavině (312 m),při okresní silnici,tvoří politickou obec s Klemovem na opačné straně řeky.Domy seskupeny jsou kolem čtyřhranného velkého náměstí, zdobeného sochou sv.Šebestiana(z roku 1713),jakož i okolo menšího trojhranného náměstí,kdež stojí mimo jiné i kostel,fara a škola,a v údolí potoka Nešorky.

K obci náleží také samoty: panská cihelna,dva mlýny,hájovna,žel.strážní domky,v místě jest panský dvůr.

Podél řeky Svitavy vede trať společnosti státní dráhy,jejíž omnibusové vlaky zde mají zastávku. Městečko, za starých dob kvetoucí, po třicetileté válce upadlo úplně do zkázy.

Počátkem XVII.století mělo 38 domů,po válce 30 leté 1 pustý,roku 1745 čísel 58,roku 1864 čísel 119 a 769 obyvatel, v roce 1900 jest 142 čísel a 1136 obyvatel,mezi nimi 6 evangelíků, 1 Němec.

Mnozí se domnívají,že tato Doubravice dala jméno proslulému rodu,jehož členové později i jinde dali osedlí,např. na Osovém, Valči, Hrotovicích a na Třebíči( nelze nikterak zjistiti,zda.li páni z Doubravice,později Osovští zvaní, erbu „odřivous“ pocházela z této Doubravice,aneb z Doubravice nad Moravou nedaleko Mohelnice).

Sídlem rodinným byl hrádek na horské ostrožině levého břehu potoka Nešorky,půl hodiny sv.městečka.Jest to malá trojhranná rovinka, dvojnásobnými hlubokými průkopy od okolí oddělená, na níž dosud jsou rozvalené zbytky zdi.

Cesta do hradu,nyní travou zarostlá,dosud jest patrna, místu,kde bylo sídlo,říká lid „u hradu“.S cimbuří naskytovala se překrásná vyhlídka na údolí Svitavino a na výběžky pahorkatiny Českomoravské.Kdy a kým hrad rozbořen,není známo, v dějinách připomíná se jako zřícenina již roku 1529, roku 1860 bydlel zde ještě dráb.

Prvotní dějiny zahaleny jsou bájemi.Paprocký bájí,že za času Rastislavova jakýs Saul v zápase s obrem vytrhl tomuto kníry i s horním rtem,kteréž nabodené na šíp obdržel jako znak za udatenství (odřivous, vlastně zavinutá střela).Saulův prvorozený syn dle pověsti vystavěl i hrad.

V listinách vyskytuje se po prvé Erhard z Doubravice roku 1049. Dle katalogu arcidiecése Olomoucké pocházel prý druhý biskup moravský, Ondřej(1092 – 1096),z rodu pánů z Doubravice. Roku 1120 a 1130 přicházejí jako svědkové na listinách Markvart a Mstihněv z Doubravice. Dva členové rodu toho Smil a Hrabec z Doubravice byli při svatém dobytí Milána roku 1158,jiný Hrabec z Doubravice byl roku 1248 zajat Rakušany, Moravu pustošícími a zavezen do Vídně. K roku 1279 jmenuje Vilém z Doubravice,který měl syny Lipolta a Barnabáše. V letech 1293 – 1308 vyskytuje se jako svědek Protiva z Doubravice,byl také od roku 1305 zemským číšníkem a obdaroval řád templářský statky v okolí Vsetína.

(dle znaku na obrázku nenáležel Protiva k rodu Osovských z Doubravice. Vůbec všichni výše uvedení páni z Doubravice svými jmény prokazují,že nepatřili k rodům,již užívali znaku „odřivousu“)

V boji Treffenském mezi domácí a rakouskou šlechtou roku 1331 jako vítěz padl Zbyněk z Doubravice,který,jak se zdá,byl zakladatelem větve Osovských z Doubravice.Roku 1371 Ješek z Doubravice a na Skalici vykázal manželce své Markétě k rukám Jimrama z Pernštejna věno snubné 250 hřiven na městečku Doubravici,tvrz, údolí Nešorky a les.Panství samo prodali roku 1376 Ješek z Doubravice a bratr jeho Smil Oldřichovi z Boskovic,jenž před tím již držel Lhotu,Klemov a Jestřebí.

Panství skládalo se tehdy z městečka Doubravice s farou a hradem,z Němčic s farou,z Kuniček,Valčinova a Přivýšiny.Poslední dvě vesnice jsou zaniklé.Po smrti Oldřichově držel Doubravici syn jeho Vaněk Černohorský z Boskovic,který ji prodal roku 1391 Ješkovi Puškovi z Kunštátu a z Otaslavic, s něhož kopí roku 1418 přešla na Heralta ze Sovince,jenž se potom psal i z Doubravice.Z pána toho brzo stal se loupeživý rytíř,přepadal kupce a jiné pocestné,z čehož roku 1406 odpovídal před zemským soudem.majetek svůj rozmnožil velice,neboť roku 1436 přikoupil od Heralta z Kunštátu Petrovice,Podolí(zaniklé) a Vavřinec.Své manželce Ofce upsal roku 1420 na své statky 890 hřiven, a to roku 1446 již jako vdova vzala své dva syny Půtu a Herše na spolek.Později přítomná se paní Anna ze Sovince,rozená ze Šelnberka,se syny,z nichž prvorozený Jindřich psal se roku 1484 ze Sovince a Doubravice.Po něm zdědil statek syn jeho Petr ze Sovince a Doubravice,který po žádosti svých věrných milých, fojta, konšelův i obce městečka Doubravice listem vydaným ve čtvrtek po novém létě roku 1521 udělil práva volně prodávati majetek a děditi.Po smrti jeho prodána Doubravice roku 1528s farou a pustou již tvrzí i s vesnicemi Němčicemi(s farou),Kuničkami a zaniklým již valkounovem Janovi Lhotskému ze Ptení,který již rok potom prodal vše Bohuslavovi z Drnovic a na Rájci,k němuž zboží pak přivtěleno.

Doubravice byla městečkem již od dávna,připomíná se jako městec již roku 1378 nicméně požádali občané zdejší pána svého,Jana Drnovského, odjinud Rájeckého z Mírova,aby jim potvrdil staré výsady.Pán vymohl na kríli Ferdinandovi I.(r.1557) novou pečeť.T listiny vyjímáme: ...nadepsanémuměstečku a obyvatelům v něm,nynějším i budoucím,pečeť dávati ráčíme,zejména štít žlutý neb zlaté barvy, v němž jsou po vrchu tři štrychy červené na příč a čtvrtý štrych přes ty tři pošikem,a v spodku toho štítu zelenej dub stojí ... ...a jí(pečetí) listy a jiné potřeby(pečetiti) zeleným voskem.pokud a kdyby toho potřeba kázala,jak jiná městečka království Českého a markrabství Moravského ...

Jan Drnovský zemřel roku 1558.Za poslední ratolesti po přeslici,Kateřiny z Drnovic, vdané za Zdislava z Heissenštejna,která mimo jiné zdědila i Doubravici roku 1610,bylo zde mnoho gruntů pustých , majetnice tato rozdávala je za každý pátý snop,z čehož dostala polovici vrchnost a polovici farýř.I pozdější majetník Christian z Roggendorfa a počátku staral se o rozkvět městečka,vymohlť na císaři Leopoldovi výroční trhy,na něž však privilegie v radnici uložené požárem byly zničeny.

Trhy tyto konají se v pondělí po sv. Fabianě a Šebestianě s předtrhem, ve Svatodušní úterý(před tím trh na dobytek),v pondělí po sv. Bartoloměji a na sv.Šimona a Judu(před tím trh koňský).Christian vystavěl zde i 13 dříve spustlých a opuštěných domů,za to odebral obci mnoho pozemkův, uvoliv se dávati za to faráři desátý snop.robota za něho byla nesnesitelná,téměř každodenní,z té příčiny vyslali Doubravští ku vdově Karolině posly,kteří vymohli výsady,udělené na den sv.Ondřeje roku 1743, později schválené i císařovnou Marií Teresií:


Otevírací doba

Hodiny pro veřejnost:

telefon +420 - 516 432 721

telefon +420 - 733 187 460

telefon/fax - 516 432 721

Kontakty


Adresa:

nám. Svobody 31, 679 11 Doubravice n./S.



Napište nám (objednávka, rezervace, dotaz)
Váš mail:
Předmět:
Telefon:
Zpráva:

ověřovací kód
opište kód      

Hodnocení lokality návštěvníky: 9.0000 z 10.


Přihlášení       Facebook
Copyright © 2003-2020, M.Kamler, info@KrasneCesko.cz      © 1997 - 2020, TOPlist s.r.o.