POPIS |
MAPA ![]() | |
MAPA ![]() | CENÍK | |
PROGRAM / MENU | FOTO A VIDEO | |
KAM V OKOLÍ |
Kapličky, kříže a boží muka jsou nejčastějšími příklady objektů, které nazýváme drobná sakrální architektura. Lze je nalézt všude, ve městech a vesnicích, v polích, na lukách i v lesích. Tyto stavby dotvářejí svým charakterem ráz krajiny. Stavěly se na místech významných událostí, jako poděkování za záchranu zdraví nebo života, případně jako jisté milníky na cestách k poutním místům.
Po roce 1948 jejich počet velmi povážlivě poklesl. Naštěstí po sametové revoluci došlo k obnovení zájmu o tento druh památek. To v jakém stavu se dnes tyto stavby nalézají, záleží na duchovním cítění , finančních prostředcích a aktivitě obyvatel žijících v okolí památky. Některé jsou památkově chráněné a svým významem přesahují místní tradici.
V části Jestřebí stojí kříž ze šedobílého mramoru s litinovou plastikou Krista. Je osazen ve stráni nad silnicí do Bořitova. Celý je zhotoven z mramoru a na jednotlivých částech podstavce jsou vyryty nápisy. V horní části pod křížem to jsou verše Poklekni zde synu milý, i ty drahá dcero klekni! Pochválen buď Ježíš Kristus, svými ústy vroucně řekni, a se zbožně modli chvíli! Ku kříži kdo se vine, tomu žehnej Hospodine. Ve spodní části je pak věnování dárců Ke cti a chvále Boží věnovali kříž tento manželé František a Františka Novákovi z Jestřebí v roce 1902.