Cíl
muzeum Podlipanské muzeum - Český Brod (muzeum)
POPIS MAPA
MAPA CENÍK
PROGRAM / MENU FOTO A VIDEO
KAM V OKOLÍ

Kvalitní muzejní stavba navržená místním rodákem. Hlavní věž byla inspirována svatební věží J. M Olbricha v Darmstadtu (1905-1908). Stavba byla uskutečněna v roce 1927 podle upraveného návrhu architekta M. Vaněčka. Je dochována bez podstatných pozdějších zásahů včetně řady působivých formálně čistých stavebních detailů. Tvářnost průčelí stavby doplňuje reliéfní figurální vlys s husitskou tématikou z r. 1928, jehož autorem je sochař Josef Škoda.

Podlipanské muzeum v Českém Brodě  bylo založeno již v roce 1896. Sídlí v pozoruhodné secesní budově, postavené podle projektu architekta Antonína Balšánka, kterou obklopuje původní zahrada. Muzeum tvoří jednu z dominant historické vilové čtvrti, rozprostírající se na severozápadním okraji města. Muzejní expozice přibližují památnou bitvu u Lipan (30. 5. 1434), slovanská hradiště v Pošembeří a zajímavou orientální sbírku cestovatele Josefa Zounka. Každoročně se zde koná také několik sezónních výstav a doprovodných programů.

Podlipanské muzeum v Českém Brodě je součástí Regionálního muzea v Kolíně, zřizovaného Středočeským krajem.

Expozice:

Bitva u Lipan a ohlasy husitství ve středních Čechách
Lipanská bitva (30. května 1434) byla chápána jako memento i trauma českých dějin a představuje významnou událost české historie. Nová expozice se zaměřuje na přípravu a průběh bitvy samotné, avšak zachyceny jsou i širší souvislosti tohoto důležitého mezníku husitského hnutí. Seznamuje tak se základními událostmi, osobnostmi a dalšími stránkami husitství. V následné části je dokumentována husitská tradice ve východní části středních Čech od 2. poloviny 19. století. V této době bylo husitství povýšeno na český národní symbol a každoroční pouti k lipanské mohyle měly dalekosáhlý ohlas. Vedle poutí na Lipany však nejsou opomenuty i další projevy husitské tradice na Českobrodsku, Kouřimsku, Kolínsku, Poděbradsku, Nymbursku, Kutnohorsku a Čáslavsku.

Výstavní projekt je založen na spojení tradičních přístupů s moderní audiovizuální technikou. Jeho didaktické cíle podporují neobvyklá řešení, inscenace působení obrazů, překvapení i hry. Návštěvníka uchvátí útok těžké jízdy na vozovou hradbu, může vést „dialog“ s obrazem Jiříka z Poděbrad nebo si hledat informace na dotykových obrazovkách. Součástí expozice jsou repliky i originály zbraní, další historické i umělecké exponáty.

Expozice, která vznikla díky finanční podpoře Středočeského kraje, byla otevřena 16. září 2005 v rámci Dnů evropského kulturního dědictví. Je bránou poznání husitského období pro všechny návštěvníky. Školákům poutavě doplňuje výklad z učebních osnov a všem ostatním poskytuje nové informace podpořené prožitkem bitevní vřavy. Pojď a buď svědkem husitské bitvy! Promluv si s králem Jiříkem!

Antické starožitnosti Josefa Zounka
Expozice představuje unikátní sbírku statkáře a cestovatele Josefa Zounka z Mrzek. Egyptologické předměty. sošky bůžků, ukázky antického skla, keramických lampiček a fotografie míst, která J. Zounek navštívil.

Slovanská hradiště v Pošembeří
Expozice ve vstupních prostorách muzea prezentuje archeologické průzkumy slovanských hradišť Klučova, Tismic, Doubravčic a Přistoupimi.

Kromě již zmíněných tří stálých expozic je v prostorách Podlipanského muzea umístěno několik solitérních uměleckých sbírek:
Ve vstupních prostorách muzea se nachází několik historických architektonických článků a sochařských památek z Českého Brodu a okolí. Z významnějších předmětů můžeme jmenovat renesanční architektonické články z bývalého špitálního kostela sv. Máří Magdaleny a děkanského chrámu sv. Gotharda, pamětní desku z městských hradeb z roku 1451, renesanční edikulový portál se znakem cechu kožešníků z roku 1547 a pamětní desku z městského špitálu z roku 1377. V hale je dále umístěna bysta redaktora, amatérského historika a podporovatele českobrodského muzea Josefa Miškovského a několik obrazů s regionální tématikou.


Otevírací doba

Otevírací doba:

duben–říjen: úterý–pátek: 9.00–17.00 hodin, polední přestávka 13.00–13.30 hodin sobota–neděle: 11.00–17.00 hodin

listopad–březen: pondělí–pátek: 9.00–17.00, polední přestávka 13.00–13.30 hodin sobota–neděle: pouze na objednávku

telefon +420 - 321 622 330

telefon +420 - 734 312 039


Kontakty


Adresa:

Žitomířská 761

282 01 Český Brod



Napište nám (objednávka, rezervace, dotaz)
Váš mail:
Předmět:
Telefon:
Zpráva:

ověřovací kód
opište kód      



Přihlášení       Facebook
Copyright © 2003-2020, M.Kamler, info@KrasneCesko.cz      © 1997 - 2020, TOPlist s.r.o.