POPIS |
MAPA ![]() | |
MAPA ![]() | CENÍK | |
PROGRAM / MENU | FOTO A VIDEO | |
KAM V OKOLÍ |
Muzeum se nachází na Prackém kopci v těsné blízkosti Mohyly míru.
Expozice, která nese název Bitva tří císařů Slavkov / Austerlitz 1805, byla otevřena k 200. výročí bitvy u Slavkova. Je koncipována netradičně a přináší poučení i silný nevšední zážitek. Pojímá vojenské tažení roku 1805, jež vyvrcholilo bitvou u Slavkova, jako historickou událost, ale také jako živý dějinný fenomén, a to ve dvou rovinách: faktografické a emocionální. Přibližuje nejen vojenskou a politickou slávu doby, ale i její rub.
Expozice je pojata jako příběh a má čtyři části:
1. Před bitvou zahrnuje období od vypuknutí Francouzské revoluce až po předvečer bitvy,
2. Bitva poskytuje návštěvníkům emocionální prožitek bitvy,
3. O bitvě se návštěvníci seznámí s průběhem bitvy prostřednictvím počítačové animace,
4. Po bitvě je prostorová a audiovizuální rekonstrukce známého obrazu, zachycujícího setkání císařů Napoleona a Františka po bitvě u Spáleného mlýna, a videoprojekce, kterou expozice vrcholí.
Vedle řady exponátů jsou v expozici umístěny také monitory a dotyková obrazovka s databází textů, ilustrací, animací a filmových scén, kde si mohou návštěvníci volit informace, o které mají zájem. Technické zařízení umožňuje výklad v češtině, nemčině, francouzštině, ruštině nebo angličtině.
V červnu 2010, takřka přesně sto let ode dne, kdy byla v roce 1910 zahájena stavba památníku, byl otevřen nový muzejní pavilon a nová část stálé expozice nazvaná Fenomén Austerlitz.
Nový pavilon rozšířil dosud stísněné prostory muzejního objektu a podobně jako multimediální expozice představuje netradiční řešení: je zčásti ukryt pod zásypem zeminy, jeho exteriér modeluje symbolicky, ve zjednodušené formě, dominanty slavkovského bojiště. Ústředním prostorem interiéru pavilonu je víceúčelový sál - variabilní prostor o rozloze 160 m2.
Expozice představuje druhý život bitvy, přibližuje slavkovskou bitvu z různých pohledů současníků, kronikářů, vojáků i diplomatů, historiků, spisovatelů, malířů, ale i filmařů. Své místo má v expozici ojedinělý příběh Mohyly míru samotné, dvousetleté tradice bitvy, tradice vzpomínkových akcí včetně tradic rekonstrukcí bitevních scén. Víceúčelový sál je využíván k příležitostným výstavám, ale také jako přednášková síň, projekční sál a herna (dětské muzeum).
Muzeum je otevřeno celoročně.
duben: 9 - 17 h mimo pondělí
květen, červen: 9 - 17 h denně
červenec, srpen: 9 - 18 h denně
září: 9 - 17 h denně
říjen - březen: 9 - 16 h mimo pondělí