Cíl
hrad, zámek, tvrz, hradiště Hrad Kámen - Kámen (hrad)
POPIS MAPA
MAPA CENÍK
PROGRAM / MENU FOTO A VIDEO
KAM V OKOLÍ

Původně gotický hrad byl postaven v polovině 13. století na rozsáhlém skalisku, podle kterého byl také pojmenován. První písemné zmínky jsou z let 1316 a 1318. V letech 1327 až 1504 je Kámen královským lenním hradem. Od roku 1523 hrad téměř 200 let vlastnila jedna z větví významného českého rodu Malovců. V polovině 16. století dosáhlo panství Kámen největšího rozmachu. K hradu patřilo stejnojmenné městečko a deset poddanských vsí. Z maloveckých držitelů se do historie Kámenu nejvýznamněji zapsal rytíř Jan Kryštof Malovec (držel hrad od roku 1640). Za něho byl hrad znovu přestavován, bylo vystavěno jižní obytné křídlo a vstupní věž (1673). Na západním okraji vsi dal vystavět ranně barokní kapli Panny Marie Sedmibolestné a v ní zřídil rodinnou hrobku. V průběhu 18. a 19. století se držitelé hradu a panství rychle střídali a hrad ztrácel na svém významu. Po roce 1948 byl hrad poslednímu majiteli Antonínu Fleissigovi vyvlastněn. Státním kulturním majetkem byl Kámen prohlášen v roce 1953. V letech 1964 až 2002 byl hrad Kámen zřizován ONV, později Okresním úřadem v Pelhřimově. Od 1. 1. 2003 je hrad Kámen příspěvkovou organizací Kraje Vysočina.

 Starý palác byl vystavěn v první polovině 13. století na nejvyšším a nejméně přístupném místě skalního masivu. Základy byly založeny v přirozených skalních puklinách, proto je půdorys stavby nepravidelný. Základová skála prochází při jižní stěně. Hradní palác (donjon) je mohutná obytná věž obranného charakteru. Přízemní prostor byl využíván jako zásobárna a zbrojnice. Velký sál v patře sloužil obytným a reprezentačním účelům, splňoval všechny požadavky komfortu středověkého bydlení. Prostor osvětluje řada oken zasazených do hlubokých výklenků s kamennými sedáky po stranách. Stěny místnosti byly kdysi patrně zatepleny dřevěným (srubovým) obložením. Podle množství nalezených keramických střepů byl palác jistě vytápěn kachlovými kamny. Obydlí bylo také opatřeno prevetem – středověkou toaletou.

Rytířský sál – je síň vystavěná ve čtvercové jižní věži. Dvojitá křížová klenba pochází  z poloviny 16. století. Tak zvané rytířské sály, v devatenáctém romantickém století sloužily více méně k rodové, historické reprezentaci. Měly demonstrovat stáří a významnou minulost rodu – či vyvolat alespoň dojem starobylosti a oné rytířskosti. Rytířský sál hradu Kámen nyní slouží jednak jako součást prohlídkové trasy, jednak příležitostným společensko-kulturním událostem.

Prostor hradní kaple – vznikl zaklenutím původní čtvrtkruhové bašty, která spojovala starý palác s věží. Domácí kaple Korunování Panny Marie sloužila svému účelu patrně do sedmdesátých let 17. století.

Chodba – na této chodbě najdete to, co souvisí s  neodmyslitelnou součástí života na panském sídle, s lovem. Jsou to jistě zbraně a trofeje, ale i výtvarné ztvárnění tohoto dávného fenoménu.

Lovecký salon – připomíná tradici myslivosti na kámenském panství. V místnosti lze spatřit unikátní kolekci loveckých trofejí z poloviny 19. století. Dominantou této místnosti jsou kachlová kamna druhého rokoka. Z období poloviny 17. století pocházejí fragmenty pozdně renesančních fresek, kterými jsou zdobeny nadokenní pásy všech místností v patře hradu.

Ložnice – je  zařízena mobiliářem a doplňky období první poloviny 19. století. Empír, tzv. císařský sloh, je přibližně časově totožný s érou Napoleonova císařství, tedy 1800-1830. Bílá kachlová kamna s klasicistním dekorem napovídají o době vzniku před rokem 1800. Již zmíněné fragmenty fresek se nejlépe zachovaly právě v ložnici. Protilehlé stěny zdobí erby Jana Kryštofa Malovce a jeho druhé ženy Marie Veroniky Švihovské z Rýznberka.

Interiér jídelny – má charakter historizujícího stylu sklonku 19. století. Návštěvníky jistě nejvíce zaujme honosný novorenesanční příborník svou bohatou, dá se říci architektonickou stavbou. K zintimnění prostoru přispívají jistě ruský samovar, vyrobený roku 1899 v jedné z tulských továre a křeslo, tzv. ušák.  Masivní novorenesanční kachlová kamna jsou již „moderního“ měšťanského typu.

Knihovna – zde je uložena knihovna zámku Petrovice u Sedlčan – do roku 1948 patřící rodinám Zhorských ze Zhoře a Bořek-Dohálských. Soubor obsahuje téměř 800 svazku z 18. a 20. století. Nejzajímavějším exponátem knihovny je Millerova mapa Čech z roku 1720.


Otevírací doba

OTEVÍRACÍ DOBA:

květen, červen, září Út - Ne 10 - 17; poslední vstup na prohlídku v 16:00 hodin

červenec, srpen Út - Ne 10 - 18; poslední vstup na prohlídku v 16:30 hodin

duben, říjen So - Ne, svátky 10 - 17; poslední vstup na prohlídku v 16:00 hodin

Od 1. listopadu do 31. března je ZAVŘENO. 

Poslední prohlídka na trase B začíná 30 minut před zavírací hodinou. 

POKLADNA SE UZAVÍRÁ 30 MINUT PŘED KONCEM OTEVÍRACÍ DOBY.  Park se zamyká na konci otevírací doby.  Upozorňujeme, že hradem vede mnoho schodů, které nejsou opatřeny schodolezem. Pro návštěvníky s omezenou schopností pohybu je tedy přístup do expozic možný, ale velmi komplikovaný.

telefon +420 - 565 426 609

telefon +420 - 721 846 931


Kontakty


Adresa:

Kámen č.p. 1 

394 13 Kámen



Napište nám (objednávka, rezervace, dotaz)
Váš mail:
Předmět:
Telefon:
Zpráva:

ověřovací kód
opište kód      



Přihlášení       Facebook
Copyright © 2003-2020, M.Kamler, info@KrasneCesko.cz      © 1997 - 2020, TOPlist s.r.o.