Vyhledávání lokalit (cílů)
Pardubický kraj » okres Chrudim » přehrada, rybník, jezero » Křižanovice I. (přehrada)

www.krasnecesko.cz/lokality/9623-krizanovice-i-prehrada.html

Křižanovice I. (přehrada)

[ ID: 9623 ]         

Turistický cíl Křižanovice I. (přehrada)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Křižanovice I. (přehrada)
Letecký pohled ()

Vložení nových fotografií přidat fotografie

Hráz je gravitační, přímá, trojúhelníkového profilu z prostého vibrovaného betonu. Nádrž nemá ochranný prostor. K odpouštění vody z nádrže slouží základová výpust o průměru 600 mm při levém břehu pod hrází se šoupátkovým uzávěrem, a trubní výpust o průměru 2000 mm rovněž při levém břehu, uzavíratelná segmentem na straně vzdušní a tabulí na straně návodní. Kapacita této výpusti je 48,20 m3.s-1 při normální hladině vody v nádrži. Vtokový objekt přivaděče na vodní elektrárnu je vestavěn do přehradního tělesa. Tvoří jej ocelová roura o průměru 2400 mm opatřená na straně návodní česlemi a tabulovým uzávěrem, na straně vzdušné klapkovým rychlouzávěrem. Přívalové vody přecházejí přes korunový přeliv o dvou polích po 15,00 m šířky s přelivnou hranou na kótě 402,10 m n.m. Ke zvýšení hladiny vody pro energetiku jsou na obou přepadových polích osazeny ocelové klapky 2,00 m vysoké, které vzdouvají vodní hladinu na kótu 404,10 m n.m. Ovládány jsou elektromotoricky z levé i pravé manipulační věže na hrázi. Kapacita celého přelivu je 188,00 m3.s-1 při normální provozní hladině v nádrži. Přivaděč k vodní elektrárně má průměr 2400 mm a délku 3139 m, z níž připadá na železobetonové potrubí 2288 m a na štolu proraženou levým svahem údolí 851 m. Kapacita potrubí je 12,00 m3.s-1. Z přivaděče před zaústěním do vyrovnávací věže je proveden vodárenský odběr. Na konci přívodního potrubí k vodní elektrárně je vybudována železobetonová vyrovnávací komora kruhového půdorysu o vnitřním průměru 2,00 m do výšky 17,00 m - diafragma a dále o průměru 7,75 m. Výška věže je 57,91 m, síla stěn 0,50 m. Z vyrovnávací komory vede k elektrárně ocelové potrubí o průměru 2000 mm. Vodní elektrárna je umístěna u levého břehu Chrudimky. Instalována je jedna Francisova turbina o hltnosti 12,00 m3.s-1, která při užitečném spádu 88,50 m má instalovaný výkon 8000 kW.

Křižanovická přehrada je důkazem, že i na stavebním objektu prostředních rozměrů lze novátorsky pracovat, postavit dílo v kratší době, levněji a s menší námahou. Při výstavbě bylo použito nového druhu překládacího bednění trojúhelníkovými ramenáty, čímž se ušetřilo mnoho řeziva a podstatně se zkrátil čas na jeho demontáž a montáž. Podobně stavba železobetonového přivaděče byla usnadněna po změně systému bednění a použitím proudového způsobu stavění. Betonáž 60 m vysoké vyrovnávací komory na konci přivaděče se prováděla pomocí 1,20 m vysokého posuvného bednění nepřetržitě, což vyžadovalo nejen správný a rovnoměrný posuv bednění směrem vzhůru rychlostí 12 cm/hod., ale i třítýdenní bezporuchovou dodávku elektrické energie, betonu, výztuže, jakož i bezvadný chod všech strojů. Náklad na celé vodní dílo činil 447 mil. Kčs.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze