Vyhledávání lokalit (cílů)
Olomoucký kraj » okres Jeseník » pramen, studánka, vodopád » Smrkový a Vilémův pramen (pramen)

www.krasnecesko.cz/lokality/9388-smrkovy-a-vilemuv-pramen-pramen.html

Smrkový a Vilémův pramen (pramen)

[ ID: 9388 ]         


HODNOCENÍ
60%
hodnotitelů: 1

  Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
modrá zelená cyklotrasa
,


Turistický cíl Smrkový a Vilémův pramen (pramen)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Smrkový a Vilémův pramen (pramen)
Smrkový pramen (Seidl)

Vložení nových fotografií přidat fotografie

Objevíme na bývalém lázeňském okruhu, necelý půl kilometr nad Rumunským pramenem.

Oba prameny nechal postavit již před rokem 1845 bohatý návštěvník lázní. Prameny s poměrně velkými mohylami z nasucho skládanýchkamenů byly označovány pouze jako jeden - Fichten-Quelle - a napájela je voda z prostřední smrkové koupele.

 Pravý pramen uprostřed půlkruhové zídky, prohnuté do svahu, byl vůči okolnímu terénu vyvýšen. Až do renovace na přelomu 19. a 20. století zde byla umístěna deska s neznámým nápisem.

 Levý pramen se vyznačoval půlkruhovým tvarem a dosahoval výšky asi dvou metrů. Desku s nápisem tento pramen neměl. Vodu obou pramenů vyváděly na povrch kovové trubky.

 27. července 1867 došlo k přejmenování pravého vodního zdroje na pramen Prince Viléma, patrně na počest jeho korunovace. Zmínka o tomto počinu byla vytesána do mramorové desky. Oby prameny zůstaly tehdy zachovány v původní podobě. Do konce 19. století byl Vilémův pramen ještě minimálně jednou renovován, došlo ke snížení jeho mohyly a výměně kovové trubky za mramorový výtok.

 V knize Emanuela Kappera z roku 1871 se na mapě pramenů objevuje kromě Vilémova pramene také název Starý smrkový pramen (Alte Fichten-Quelle) a Nový smrkový pramen (Neue Fichten-Quelle), přičemž označení Starého smrkového pramene náleží prameni v bezprostřední blízkosti Vilémova pramene. Podle nedoložených zpráv se asi někde u smrkových sprch nalézal třetí vodní zdroj - Nový smrkový pramen. Dodnes se však jeho zbytky nepodařilo najít.

 Na fotografii tohoto pramene patrně z konce 19. století je pramen asi půldruhého metru vysoký, u bočních zídek se nalézaly lavičky k odpočinku. V čelní zdi pramene, jehož voda vytékala z mramorového výtoku, se objevuje deska s nápisem: Fichten-Quelle 1850. Ovšem na dalším pohledu z roku 1912 je stejná deska vyobrazena v renovovaném komplexu Vilémova a Smrkového pramene, a to na místě Vilémova pramene. Pravděpodobně tedy zanikl Nový smrkový pramen, původní deska tohoto pramene byla použita při obnově Smrkového a Vilémova pramene a zároveň došlo k záměně názvů obou pramenů. Na Smrkovém prameni se ještě nad původní deskou objevuje deska se třemi smrčky, jejíž část se dnes nachází v muzeu Vincenze Priessnitze v jesenických lázních.

 Mohyly obou pramenů byly navýšeny (asi na dva a půl metru) a taktéž u nich vyrostla dřevěná pergola. Ve dvacátých letech 20. století došlo k přejmenování levého pramene na Dr. Emil Hauk-Quelle, na desce však zůstal starý název Prinz-Wilhelm-Quelle. Po druhé světové válce už prameny nebyly renovovány a asi do poloviny devadesátých let 20. století se nacházely ve velice špatném stavu. Označení pro levý pramen nechala změnit Cestovní informační služba na pramen Partyzánů. Tento název se však nevžil, a proto byl v devadesátých letech 20. století přejmenován na Vilémův. V současnosti se však vrací původní název - Smrkový. Název pro pravý pramen zůstal po druhé světové válce Smrkový, původní deska se na něm objevovala ještě v padesátých letech 20. století. V současnosti se mu však říká Vilémův pramen. U obou pramenů ústila tzv. Cesta filosofů.

 Popisované prameny netečou. Levý z nich byl částečně renovován, menší oprava mohyly proběhla v roce 2001. Pravý je stále ve špatném stavu. U Nového smrkového pramene se předpokládá, že zanikl a že se jeho zbytky nacházejí v okolí nad komplexem obou uvedených pramenů.

 NĚMECKÝ NÁZEV: Fichten-Quelle

DALŠÍ NÁZEV: PRO LEVÝ PRAMEN---

 Smrkový, Vilémův a Nový smrkový pramen, Pramen prince Viléma, pramen Partyzánů, Alte-Fichten-Quelle, Prinz-Wilhelm-Quelle, Dr.Emil Hauk-Quelle

 PRO PRAVÝ PRAMEN---

 Smrkový, Vilémův a Nový smrkový pramen, Smrčí pramen, Smírčí pramen, Prinz-Wilhelm-Quelle, Fichten-Quelle

 ROK ZALOŽENÍ: Není známo

STAV: Poškozený, zničený pramen

Smrkový a Vilémův pramen je součástí Stezky Vincenze Priessnitze a naleznete u něj informační panel VI. zastavení.

 Prameny jsou opravené, funkční, voda teče, opatřeny informační tabulí a odpočívadlem v podobě polokruhové lavičky.

Oba dva prameny jsou renovovány, opatřeny lavičkou a tečou


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze