Vyhledávání lokalit (cílů)
Ústecký kraj » okres Děčín » obec, část obce (osada) » Horní Podluží (obec)

www.krasnecesko.cz/lokality/832-horni-podluzi-obec.html

Horní Podluží (obec)

[ ID: 832 ]         


HODNOCENÍ
0%
hodnotitelů: 0

  Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
značka značka žlutá cyklotrasa
3013 , 3052 ,


  Vlajka obce



Turistický cíl Horní Podluží (obec)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+


Vložení nových fotografií přidat fotografie

Horní Podluží je protáhlá ves, ležící v údolí Lužničky, asi 5 km jihovýchodně od Krásné Lípy. Začíná pod výtokem Velkého rybníka a na východě plynule navazuje na Dolní Podluží, s nímž tvoří asi 6 km dlouhé souvislé údolní osídlení, protáhlé ve směru od západu na východ. K Hornímu Podluží patří také osady Ladečka, Žofín a dnes již zaniklá osada Světlík.
Historie - Nejstarší osadou v místě dnešního Horního Podluží byl Bernsdorf, někdy též označovaný jako Belmsdorf nebo Pelmensdorf. Poprvé se připomíná roku 1422 a původně byl podle něj pojmenován blízký Velký rybník. Nejdůležitější obcí v údolí Lužničky byl ale Grund (dnešní Dolní Podluží), který byl již roku 1363 farní vsí. Tato obec se postupně rozšiřovala údolím Lužničky k západu, takže roku 1566 se již rozeznával Dolní a Horní Grund. Horní Grund potom dosáhl až k Bernsdorfu a obě obce nakonec splynuly. Později v okolí vznikly menší osady Ladečka, Žofín a Světlík, k dalšímu zahuštění zástavby došlo s rozvojem domácké textilní a plátenické výroby v 18. a 19. století. Nejdůležitějším zdrojem obživy zdejších obyvatel bylo tkalcovství, vedle výroby bavlněného zboží a sametu zde byla také škrobárna, továrna na výrobu porcelánových květin a tiskárna, která však poměrně brzy zanikla. V roce 1930 měla obec 2088 obyvatel, ale po druhé světové válce jejich počet výrazně poklesl a dnes jich zde žije asi 720. V roce 1947 byl Horní Grund přejmenován na Horní Podluží a později byl spojen s Dolním Podlužím. Od roku 1990 je ale Horní Podluží opět samostatnou obcí.
Památky a zajímavosti - Obyvatelům Horního Podluží sloužil kostel sv. Kateřiny v Dolním Podluží a také hřbitov u podlužského kostela byl pro obě obce společný až do roku 1855, kdy byl uzavřen a obě obce si založily vlastní hřbitovy. V Horním Podluží se dochovala řada roubených lidových domů lužického typu, z nichž nejzajímavější je památkově chráněná přízemní dřevěná chalupa s přistavěnou čtverhrannou zvonicí v průčelí, stojící u silnice do Jiřetína. Unikátní stavbou je také větrný mlýn, stojící dodnes u rybníka v zaniklé osadě Světlík. V obci je také několik zajímavých plastik a křížků. Vedle pečovatelského domu stojí barokní socha sv. Josefa z roku 1750, nedaleko od ní je u mostku přes potok menší socha sv. Jana Nepomuckého a za potokem stojí mohutné kamenné sousoší Kalvárie z roku 1757. Další socha sv. Jana Nepomuckého stojí u cesty k Velkému rybníku. Vedle obecního úřadu je také zašlé torzo válečného pomníku.
Zajímavosti v okolí - Horní Podluží leží spolu s Dolním Podlužím v protáhlém údolí Lužničky pod severními svahy Lužických hor. V jejich blízkosti je bývalé hornické městečko Jiřetín s poutním kostelíkem na Křížové hoře a starými rudnými doly na úpatí. V okolí Jiřetína leží rekreační osady Rozhled, Jedlová a Lesné, nad nimiž se vypíná skalní ostroh se zříceninou hradu Tolštejna a zdaleka viditelná dominanta hory Jedlové s rozhlednou a lyžařským areálem na svahu. Jižně od Horního Podluží jsou nevelké lesnaté kopce Šibeniční vrch, Žulovec a Plešivec, mezi nimiž kdysi stávala samota Nový Svět a letovisko Malý Semerink. V sedle západně od obce leží Rybniště, kterým prochází důležitá silnice, spojující blízká městečka Chřibskou a Krásnou Lípu. V okolí jsou také tři větší rybníky. Na východním okraji Rybniště je Školní rybník s možností koupání, Velký rybník u osady Ladečka a severněji ležící Světlík jsou chráněné jako významné ptačí rezervace. Na břehu rybníka Světlík stojí torzo unikátního větrného mlýna.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku







Města, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
obec, osada Horní Podluží (obec) Děčín

NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasy



Přidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.




http://www.alpina.cz







(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze