Vyhledávání lokalit (cílů)
Karlovarský kraj » okres Cheb » pramen, studánka, vodopád » Kolonáda Solného a Lučního pramene - Františkovy Lázně (pramen)

www.krasnecesko.cz/lokality/819-kolonada-solneho-a-lucniho-pramene-frantiskovy-lazne-pramen.html

Kolonáda Solného a Lučního pramene - Františkovy Lázně (pramen)

[ ID: 819 ]         HODNOCENÍ
0%
hodnotitelů: 0


Turistický cíl Kolonáda Solného a Lučního pramene - Františkovy Lázně (pramen)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Kolonáda Solného a Lučního pramene - Františkovy Lázně (pramen)
Kolonáda ()

Vložení nových fotografií přidat fotografie

V místech dnešní kolonády Solného a Lučního pramene vystupoval z rozsáhlého zamokřelého slatiniště s vývěry plynných o vodních pramenů nevýrazný podlouhlý pahorek.

 

V roce 1817 zde byl při průzkumu pod vedením lázeňských lékařů dr. Pöschmana a chirurga Kubicze objeven Solný pramen. Krátce nato byl objeven i pramen Luční.

 

Na nátlak františkolázeňských vykoupilo město Cheb pozemky, propojilo promenádní cestou oba prameny a vedlo další promenádu k lázním jako spojnici pramenů s obcí. Oba prameny pak byly zakryty dřevěnými pavilóny.

 

Pro pohodlí lázeňských hostů se začalo po roce 1826 také se stavbou kolonády. Ta byla na rozdíl od té dnešní dřevěná a vedla západním směrem v místech dnešní Izabeliny promenády. Otevřená sloupová stavba profukovala a musela být nakonec zasklena. Krátce nato ji však strhla vichřice.

 

Příprava stavby dnešní kolonády začala v roce 1839 pilotáží jejích základů na mokrém pozemku. Pro zajištění stability zde bylo zapuštěno 1 116 pilotů. Rozměrnou stavbu pak postavil během jednoho roku plzeňský stavitel Filous.

 

V roce 1843 byla slavnostně otevřena. Je to vyvážená, pozdně klasicistní stavba respektující parkové prostředí. Oba pavilóny s prameny jsou volně přístupné, v křídlech najdete výstavní galerie. Solný pramen působí velice dobře na odhlenění dýchacích cest a uplatňuje se při léčení řady dalších onemocnění.

 


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze