Vyhledávání lokalit (cílů)

www.krasnecesko.cz/lokality/8091-novy-jimramov-obec.html

Nový Jimramov (obec)

[ ID: 8091 ]         


HODNOCENÍ
0%
hodnotitelů: 0

  Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
červená cyklotrasa
104 , ,


  Vlajka obce

vlajka Nový Jimramov (obec)

Turistický cíl Nový Jimramov (obec)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Nový Jimramov (obec)
Letecký pohled (Jiří Tobiáš) ()

Vložení nových fotografií přidat fotografie

Obec Nový Jimramov je roztroušena na širokém území v údolí řeky Fryšávky a na přilehlých, zejména jižních stráních. Nachází se 18 km severovýchodně od Nového Města na Moravě. Obec vznikla v průběhu 17. a 18. století tzv. pozdní horskou kolonizací na území bývalého jimramovského panství. Tvoří ji dvě původně samostatné vsi: Hutě (nyní Na Huti) a Široké Pole.V roce 1850 došlo ke sjednocení Hutí (Nového Jimramova) a Širokého Pole. Od té doby tvoří tyto dvě místní části obec Nový Jimramov.

Osada Hutě dostala název po sklářské huti, kterou v údolí říčky Fryšávky zřídila jimramovská vrchnost někdy okolo poloviny 17. století. První nepřímá zpráva o huti je z roku 1651, kdy při prodeji polí je zmiňována cesta okolo huti v těchto místech. V roce 1657 postavila vrchnost při huti sedmi hutním dělníkům domky. V roce 1674 se již objevuje také název Nový Jimramov.

Ves Široké Pole vznikla v první polovině 18. století na stráních jižně od Hutí. V roce 1750 zde bylo již 8 osadníků, kteří získávali pozemky dalším mýcením lesa. Jméno dostala osada podle názvu místní trati (doslovným překladem Breitfeld).

Ves Paseky vznikla v první polovině 18. století na vykácené lesní půdě západně od Hutí. Paseky se skládaly ze dvou částí: Dolních Pasek a Horních Pasek, lidově nazývaných Rabuňka.

Okolo roku 1750 dostala ves vlastní pečeť, ve znaku má poprsí sv. Petra. Nový Jimramov byl v roce 1976 přičleněn k Jimramovu, v roce 1990 se opět osamostatnil. Pro odlehlost a zdejších sídel bylo převážnou obživou místních obyvatel tkalcovství, dokládají to spisy z roku 1750. Sklárna v Novém Jimramově založená okolo roku 1650, neměla dlouhého trvání. Zanikla již někdy mezi lety 1687 - 1712. Sklo, které se zde vyrábělo, se nedá dobře určit, protože se nezachovaly přesně identifikovatelné výrobky.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámkuMěsta, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
obec, osada Nový Jimramov (obec) Žďár nad Sázavou

NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.


Akce v okolí

odrážka Zámek Žďár nad Sázavou
datum: 01.03. 2019
odrážka Zámek Žďár nad Sázavou
datum: 01.03. 2019
odrážka Výstava Leonardo
datum: 10.03. 2019
odrážka Zámecké Velikonoce 2019, Žďár nad Sázavou
datum: 18.04. 2019


http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze