Vyhledávání lokalit (cílů)

www.krasnecesko.cz/lokality/8010-baliny-obec.html

Baliny (obec)

[ ID: 8010 ]         


HODNOCENÍ
25%
hodnotitelů: 1

  Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
modrá značka cyklotrasa
5234 ,


  Vlajka obceTuristický cíl Baliny (obec)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+


Vložení nových fotografií přidat fotografie

Jméno obce je z písemných pramenů známé od roku 1317, kdy dostal kostel sv. Mikuláše ve Velkém Meziříčí tři lány v Balinách. V roce 1358 prodal Jindřich z Balinky popluží v Balince se vším příslušenstvím Zdichovi z Kozlova. V roce 1407 získává majetek Matěj z Balin a při té příležitosti se uvádí majetek v  Balině i v Balince - ves tedy byla rozdělena na dvě části. Právě Matěj z Balina připojil v roce 1415 svůj podpis i pečeť na protestní list do Kostnice, v kterém moravská šlechta žádala Husovo propuštění. Už ve 14. století byl v Balinách dvůr a mlýn. Počátkem 17. století zde byly mlýny dva, horní a dolní. Koncem 15. století se obec stala součástí meziříčského panství. V průběhu 19. století utrpěly Baliny velkých škod kvůli pěti požárům, čtyřem povodním a navíc i neúrodou.

Obec leží na okraji přírodního parku Balinské údolí. SZ směrem vystupuje vrch Kopaniny (530m), který se východně svažuje k toku Balinky. Ta protéká  obcí a dodává ji příznačný ráz. Nad obcí se  nacházejí dva rytníky.  Přírodní park Balinské údolí chrání zalesněné údolí s přirozeně meandrujícím tokem Balinky  západně od Velkého Meziříčí. Tok říčky vytváří četné zákruty s nádržemi a vysokými podemílanými břehy, nivní louky jsou pravidelně zaplavované. Táhlé mělké písčiny s osamělými žulovými balvany  střídají tůně v zátočinách. Pouze místy jsou peřejnaté úseky. Svahy údolí jsou zalesněné, nad hranami svahů začínají pole, která jsou rozčleněna soustavami křovinatých mezí. Typické jsou remízky, které  vznikají v místech, kde skalnatý podklad vychází až na povrch.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámkuMěsta, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
obec, osada Baliny (obec) Žďár nad Sázavou

NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.


Akce v okolí

odrážka Zámek Žďár nad Sázavou
datum: 01.03. 2019
odrážka Letní dětské prohlídky
datum: 01.07. 2019


http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze