Vyhledávání lokalit (cílů)
Vysočina » okres Třebíč » obec, část obce (osada) » Horní Vilémovice (obec)

www.krasnecesko.cz/lokality/7699-horni-vilemovice-obec.html

Horní Vilémovice (obec)

[ ID: 7699 ]           Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
zelená značka značka cyklotrasa


  Vlajka obceTuristický cíl Horní Vilémovice (obec)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+


Vložení nových fotografií přidat fotografie

První zmínka o Horních Vilémovicích je někdy před rokem 1366. Je psáno, že na území roce obce vznikly dva dvorce. Na jednom sděl Vít z Vilímovic a na druhém není jméno známo. Název obce se během času měnil, jeden čas se obec jmenovala Vilímovičky, později Horní Vilímovice a asi od roku 1921 byl název změněn na Horní Vilémovice. Pod dvou stech letech trvání Vilémovic v roce 1556 byla tato ves zcela spojena se statkem třebíčským a jmenují se ve Vilímovicích pouze tři láníci: Mach Nováčků, Jan Jašů a Jíra Kobáč.

V roce 1719 jsou jmenováni při příležitosti účasti na tajných bohoslužbách tito vilímští občané: Karel Nečas, Václav klusák, Samuel Krčál, Jiří Trutna,Václav Krčál, Tomáš Peštál a Mikuláš Caha. Pobožnost se prozradila a, roce 1721 byli zatčeni a po tři roky vězněni.
V roce 1745 jsou zmiňováni ve Vilémovicích svob. Martin Krčál, svob. Václav Jaša, Václav Kocmánek a Daniel Kostelecký,.
 
Roku 1750 jsou ve Vilémovicích 4 dvořáci: Martin Krčál č. 12, Pavel Jaša č.1, Matěj Nečas č.2, Jan Hňup č.17. každý z těchto čtyř svobodníků měl svou pečeť, což v jiných obcích nebylo.

V naší vesnici v letech po první světové válce zanikla čtyři popisná čísla. V r. 1923 prodala Marie Machová domek č. 28 Václavu Kružíkovi, který jej zbořil a no tom místě zřídil zahrádku. Byl to jediný domek postavený úplně ze dřeva a stál v kružíkově zahrádce mezi rekr. Chalupou a domkem č.15
 
V roce 1924 prodal Josef Vostal domek č.38, který byl mezi domy č.18 a č.19 Josefu Tomanovi, který jej spoji se svým domem a pod číslo 18. v následujícím roce 1925 byl zbořen domek č.11, koupený Janem Fábrym od Tomáše Večeři, který se přestěhoval do Okrašovic. Na tomto místě je nyní zahrada.
 
V roce 1926 byl zbořen domek č.32, jenž koupil Josef Vidlák od Františka Brodského, který si koupil domek č.27 od Jana Vrbky, který se přestěhoval do Vanče. Během této doby se tedy odstěhovaly z Hor. Vilémovic 4 rodiny: r. Šuterova z č.35, r. Vostalova z č.38, r. Večeřova z č.11 a rodina Vrbkova z č.27
 
V dalších letech zůstával počet domů nezměněn, až do roku 1970, kdy byla postavena družstevní čtyř bytovka č.11. dále si r. Večeřova postavila nový rodinný domek č. 28 a ze starého si zřídili prodejnu smíšeného zboží. V té době byla zbořena budova hornovilémovské školy a na jejím místě postaven pod stejným popisným číslem 6 rodinný domek. Ve druhé polovině 20. století byly tyto trvale obydlené domy přeměněny na rekreační chalupy: č.1, č.5, č.9, č.25, č.27, č.35 a č. 37.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámkuMěsta, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
obec, osada Horní Vilémovice (obec) Třebíč

NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze