Přihlásit
Mobilní verze s GPS

Vokov (obec) [7438]



Vokov je vzdálen 3,5 km jižně od Pelhřimova a leží mezi vesnicemi Myslotín, Ondřejov, Libkova Voda, Rynárec, Pavlov a Skrýšov.

Nadmořská výška obce: 531m

Katastrální rozloha: 266 ha

Jako kulturní památka se v obci uvádí návesní kaplička se stanovou šindelovou střechou a zvoničkou. Postavena byla kolem roku 1800 a rekonstruována v roce 1983. Každý den odbíjí v poledne, ráno a večer v 7 hodin. 

Historie obce

Nejstarší písemná zpráva o Vokově pochází až z roku 1355, ačkoli sama vesnice je pravděpodobně mnohem starší. Vznikla asi ve 2. polovině 12. století, čili v období tzv. vnitřní, domácí neboli české kolonizace. Svědčí pro to nejen její jméno (končící na příponu -ov), ale také tvar vesnického katastru, který tvoří tzv. ulicovku, pro dobu na přelomu 12. a 13. století velmi typickou.

Navíc je většina osad na východ od Vokova, patřících ve 13. až 15. století k rynárecké farnosti, nesporně doložena k roku 1203, což znamená, že tyto vsi musely existovat nejméně několik desítek let před tímto datem. Uvážíme-li pak, že Vokov a celé jeho okolí leží na trase starobylé obchodní tzv. želivské stezky, spojující již od raného středověku Českou kotlinu s rakouským Podunajím, pak máme dokladů pro starobylý původ Vokova více než dost. 

Nicméně ani tato fakta nemohou ovlivnit skutečnost, že první opravdu věrohodné písemné zprávy, které poskytují první konkrétní informace o dějinách Vokova, existují až od druhé poloviny 14. století. 

Významným přelomem byla polovina 19. století, kdy i obyčejní lidé začali vlastnit půdu a majetky. Hlavní obživou se stalo zemědělství, ale ve vsi se objevila i řemesla, například zedník, truhlář, tesař, obuvník, krejčí.

1355 - první písemná zpráva o obci

1564 - Vokov patřil před rokem 1564 k pelhřimovskému panství.

1850 - od tohoto roku byl Vokov osadou obce Myslotín.

1920 - první osamostatnění obce. Zastupitelstvo mělo 11 členů. Prvním starostou byl zvolen Josef Straka (rolník a truhlář). 

1923 - elektrifikace obce

1934 - 7 června byl založen hasičský sbor. Důvodem založení se stal požár u rolníka Šimánka. Sbor s podporou obecního úřadu si svépomocí vystavěl požární zbrojnici na návsi a zakoupil motorovou stříkačku firmy STRATÍLEK Vysoké Mýto (pozn. v roce 2012 proběhla celková rekonstrukce stříkačky)

1945 -  zanikl obecní úřad. Jelikož nevzniká "Místní národní výbor", Vokov se opět stává osadou Myslotína.

1947 - vybudování veřejného vodovodu -  fungující dodnes.

1964 - Vokov se stává osadou obce Rynárec

1973 - Vokov je přičleněn k Pelhřimovu

1990  - Vokov se opět osamostatňuje, ve volbách volí každé 4 roky  7 členů zastupitelstva


strana 1
    Vložení nových fotografií přidat fotografie


Města, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
obec, osada Vokov (obec) Pelhřimov
obec, osada Vokov (osada) Cheb



(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)