Vyhledávání lokalit (cílů)

www.krasnecesko.cz/lokality/7330-arnestovice-obec.html

Arneštovice (obec)

[ ID: 7330 ]         

Turistický cíl Arneštovice (obec)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+


Vložení nových fotografií přidat fotografie

Kdy přesně a za jakých okolností Arneštovice, podobně jako většina menších obcí,  vznikly, není známo.

Podobného charakteru hypotézy jsou i úvahy o vzniku názvu obce. Jeho první a dlouho používaná podoba „Arnoštovice“ dokládá, že snad jde o rodové jméno (patronimikum) odvozené od mužského jména Arnošt s příponou –ice. Opět pouze na základě obecných poznatků můžeme usuzovat, že jakýsi Arnošt mohl být iniciátorem vyměření nové či reorganizace stávající osady. Mohl být i lokátorem pověřeným vrchností o dohled nad vyměřením pozemků a vybíráním dávek.

Během dlouhého vývoje se i název obce měnil. První písemná zmínka uvádí v roce 1403 „Arnosstowicze“,  počátkem 15. století bylo užito jména „Arnustowicze, v 16. století se opět objevují „Arnosstowicze“. Názvy se zřejmě prolínaly, neboť v soupise  poddaných podle víry z roku 1651 uvádí seznam „Arnesstowicze“ a následující berní rula z roku 1654 zná „Arnosstowicze. Na mapě Čech Jana Kryštofa Müllera z roku 1720 jsou zobrazeny jako „Arneschtowitz“. Další varianta konce 18. a poloviny 19. století zní „Arneschtowicze. Úřední název byl v roce 1854 stanoven jako „Arnoštovice“ ovšem v roce 1886 byl změněn na současné Arneštovice.

První písemná zmínka o „Arnosstowiczich“ je poměrně pozdní, neboť pochází až z počátku 15. století. Neznamená to však datum vzniku obce, nýbrž datum prvního dochování názvu obce v písemném prameni. Někdy se odhaduje, že obec existovala již sto až sto padesát  let před tímto datem.

 


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámkuMěsta, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
obec, osada Arneštovice (obec) Pelhřimov

NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze