Vyhledávání lokalit (cílů)

www.krasnecesko.cz/lokality/718-pozorice-mestys.html

Pozořice (městys)

[ ID: 718 ]         


HODNOCENÍ
0%
hodnotitelů: 0

  Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
modrá zelená žlutá cyklotrasa
5131 , 5133 , 5136
5137 ,


  Vlajka městaTuristický cíl Pozořice (městys)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Pozořice (městys)
Obecní úřad Pozořice (xhlav)

Vložení nových fotografií přidat fotografie

Pozořice jsou městys v okrese Brno-venkov. Nachází se 15 km východně od Brna pod jižními vrcholky Drahanské vrchoviny  a západním směrem od Rousínova. Pozořice se rozkládají podél Pozořičkého potoka a na úpatí vrcholku Baba ( 420 m.n.m.), jež se zvedá severozápadně nad Městečkem. Od severního okraje městečka se rozprostírají rozlehlé lesy a v okrajové části těchto lesů a nedaleko městečka je roztorušeno několik chat. Východním směrem od městečka jsou v oblasti lesa nevelké terénní pozůstatky po malém hrádku Hradištěk z druhé poloviny 13. století. Severovýchodním směrem od Pozořice se nachází zřícenina hradu Vildenberk, jež byl vybudován na počátku 14. století a v roce 1371 se uvádí jako pustý. Z původního hradu se dochovaly části reliéfů a dva zbytky zdí. Do Pozořic vede část Naučné stezky Bitva u Slavkova a křižuje se tu několik značených cyklistických tras. Pozořicemi vede Naučná stezka Františka Neužila a NS Poustka přes stejnojmenný vrch. Pozořice jsou členem mikroregionu Roketnice. K 1. 1. 2012 zde žilo 2213 obyvatel. 

 
První písemná zmínka o obci z roku 1297pocházející z takzvaného Bočkova falza je historicky nevěrohodná. První písemně doložená zmínka o Pozořicích z roku 1318 je na papežské listině, kde se objevuje jméno majitele panství Půty z Pozořic, pána na hradu Vildenberk. Roku 1371 Půta z Vildenberka své panství prodal moravskému markraběti Janovi. Až do roku 1637, kdy panství zdědil Maxmilián z Lichtenštejna, se na panství střídali majitelé. V majetku Lichtenštejnů zůstaly parcely až do parcelace po 1. světové válce, lesy až do roku 1945, kdy byly Lichtenštejnům znárodněny. Nedaleko Pozořic se v roce 1805 odehrála známá bitva u Slavkova. V roce 1942 byly Pozořice administrativně sloučeny s obcí Jezera (původně samostatná obec, založená r. 1710).
  V roce 1998 přijalo zastupitelstvo návrh na znak a prapor, který byl obci po schválení Parlamentem ČR dne 4. června 1998 předán předsedou poslanecké sněmovny Ing. Milošem Zemanem. Od 10. října 2006 byl obci vrácen status městyse.

strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámkuMěsta, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
město, městys Pozořice (městys) Brno-venkov

NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze