Vyhledávání lokalit (cílů)
Olomoucký kraj » okres Jeseník » pension » Penzion Rejvíz - Zlaté Hory (penzion, restaurace)

www.krasnecesko.cz/lokality/6550-penzion-rejviz-zlate-hory-penzion-restaurace.html

Penzion Rejvíz - Zlaté Hory (penzion, restaurace)

[ ID: 6550 ]         


HODNOCENÍ
0%
hodnotitelů: 0

  Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
značka zelená žlutá cyklotrasa
,


  Znak / logoTuristický cíl Penzion Rejvíz - Zlaté Hory (penzion, restaurace)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Penzion Rejvíz - Zlaté Hory (penzion, restaurace)
Penzion a restaurace ()

Vložení nových fotografií přidat fotografie

Penzion Rejvíz je postavený ve stejnojmenné osadě Rejvíz a je to nejvýše položená osada (778 m n. m.) v Hrubém Jeseníku, obklopená hlubokými lesy, přírodní rezervací a mechovými jezírky. Tiché a klidné místo dává vynikající podmínky pro rekreaci dospělých i rodin s dětmi.

Penzion je typická horská celodřevěná chata. Součástí interiéru jsou řezbářské práce z počátku 20. století, zhotovéné původními majitely - bratry Braunerovými.

Penzion má celoroční provoz, autobusové spojení je z Jeseníku a Zlatých Hor.

Historie Penzionu Rejvíz

Tato budova se před druhou světovou válkou nazývala Zum Seehirten (U jezerního pastýře) nebo také Zum Seehirtenhov (Dvůr u jezerního pastýře). Byla majetkem bratrů Braunerových Jozefa a Alfréda. Část budovy ve které je výčep byla založena v roce 1795 a je nejstarší část areálu. Za rozvoje turismu v roce 1919 byla vybudována velká jídelna vedle výčepu a nad ní letní pokoje pro hosty.

V roce 1931 byl postaven třípatrový hotel. Interiér chaty byl začátkem 20. st. zdobený řezbářskými pracemi obou bratrů, kteří přišli na unikátní nápad vyřezávat židle s karikaturními podobami stálých hostů. Pokud host chtěl mít svou podobu, musel si výrobu židle zaplatit, ale kdykoliv do restaurace přišel měl právo si na ni sednout. Je tam karikatura písaře i lesního, bláznivě zpívající Bety i kostelníka, kominíka a řezníka. Do této horské chaty mohli v třicátých letech jen ti nejbohatší hosté.

V roce 1947 se chata stala rekreačním střediskem ministerstva vnitra a dostala název Noskova chata, podle ministra vnitra Václava Noska (1947-1953). V té době se nejen z nevědomosti a z neúcty k naivnímu selskému umění zničilo a ztratilo mnoho řezbářských výtvorů bratrů Braunerů. Od roku 1962 byla chata převedena pod správu Revolučního odborového hnutí a tehdejší vedoucí pan V. Fábera vytvořil z tzv. vinárničky malé muzeum se stálou výstavou židlí a jiných řezbářských prací.


Současný majitel penzionu "Rejvíz" pan Zdeněk Adamec celou sbírku a vzácný mobiliář od odborových organizací odkoupil a usiluje o další rozšiřování sbírky řezbářských prací a mobiliáře penzionu.
Dále také rozšiřuje sbírku židlí současných štamgastů, které si také můžete nechat na zakázku vyrobit!


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze