Domašov nad Bystřicí leží na úpatí Nízkého Jeseníku v údolí řeky Bystřice.
Obec je výchozím bodem do turisticky velmi atraktivní oblasti přírodního parku Údolí Bystřice. Tento přírodní park byl zřízen nařízením Okresního úřadu Olomouc v r. 1995. Území je zajímavé z hlediska zimní i letní rekreace. Středem obce vedou cyklostezky i značené turistické stezky. Turistické cesty je možno v zimě užívat jako běžecké tratě. SZ od obce leží lyžařský vlek se sjezdovkou.
Významné krajinné prvky:
- Protierozní meze nad Domašovem (systém mezí s významnou protierozní funkcí, nacházejí se zde původní suchomilná rostlinná společenstva.
- Systém tří rybníků SV od obce
- Domašovské louky (mokřadní podhorské louky s výskytem chráněných a ohrožených druhů rostlin)
- Niva řeky Bystřice (botanická lokalita s vývěrem minerální uhličité vody)
- Kamenné proudy u Domašova (maloplošné chráněné území, přírodní památka vyhlášená usnesením rady SmKNV Ostrava v r. 1976. Geomorfologicky významná lokalita tvořená kamennými proudy a kamennými moři, pozůstatek poslední doby ledové)
- Opuštěný břidlicový lom (výskyt laminovaných břidlic a teplomilné květeny)
- Malý Rabštejn (cvičné horolezecké skály JV od obce)
- Skalnaté útvary sopečného původu (S od obce)
Historie:
První písemná zmínka je z roku 1274. V místě dnešního Domašova stála od nepaměti tvrz, sloužící k ochraně a odpočinku byzantských kupců, kteří tudy jezdili k Baltskému moři pro jantar. Později se v okolí
tvrze usazovali řemeslníci. V dobách největšího rozkvětu měl Domašov 1220 obyvatel (r. 1930), v současnosti má 480 obyvatel.
Obyvatelstvo:
- do 17. století – převážně české
- od 2. pol. 18. stol. – nabývají převahy Němci
- po 1. sv.válce – převážně Němci, jen malá česká menšina
- po r. 1945 – Češi
strana 1
přidat fotografie