Přihlásit
Mobilní verze s GPS
Olomoucký kraj » okres Olomouc » muzeum, galerie » Arcidiecézní muzeum - Olomouc (muzeum)

Arcidiecézní muzeum - Olomouc (muzeum) [613]



Arcidiecézní muzeum Olomouc bylo založeno v roce 1998 coby součást Muzea umění Olomouc. Jedná se o první muzeum tohoto typu v dějinách naší země. Jeho součástí se stal románský palác moravských biskupů u baziliky sv. Václava na olomouckém Přemyslovském hradě; od roku 1999 byla postupně pro potřeby muzea rekonstruována severní část někdejšího hradu – objekt kapitulního děkanství a jeho hospodářský dvůr.
Areál Olomouckého hradu patří k místům, jehož historie se počítá na tisíce let (nejstarší nálezy kolem r. 4000 př.n.l). Od r. 1034 zde bylo sídlo moravských přemyslovských knížat. Biskupské sídlo bylo v r. 1141 přeneseno Jindřichem Zdíkem ke kostelu sv. Václava, v jehož sousedství vystavěl románský palác. Ve světské části hradu stával dům kapitulního děkana, v němž nalezl 4. srpna 1306 (tedy před sedmi sty léty) smrt poslední český král z dynastie Přemyslovců Václav III. Po částečné zkáze ze třicetileté války byl někdejší hradní areál po téměř celé století upravován v barokním duchu; v jeho reprezentačních komnatách pobývala řada významných osobností – v roce 1767 například mladý W. A. Mozart s rodinou.
Celý areál někdejšího Přemyslovského hradu je od roku 1995 národní kulturní památkou. Po navrácení naprosté většiny objektů kolem Václavského náměstí včetně kapitulního děkanství zpět do církevních rukou bylo možné přikročit k uskutečnění víc než sto let staré myšlenky na vybudování arcidiecézního muzea. Mezi Arcibiskupstvím olomouckým a Ministerstvem kultury ČR byla uzavřena smlouva, na jejímž základě bylo provedení projektu svěřeno Muzeu umění Olomouc. Do areálu nového muzea byly díky pochopení arcibiskupa Jana Graubnera a světícího biskupa Josefa Hrdličky začleněny budovy kapitulního děkanství s hospodářským dvorem, okrouhlá věž a Zdíkův palác s částí křížové chodby a kaplí sv. Jana Křtitele. Vedle průzkumových a přípravných prací, z nichž je třeba zejména zmínit další rozsáhlý archeologický výzkum, bylo nutné vyřešit řadu koncepčních otázek, především možnost propojení budovy děkanství se Zdíkovým palácem.
V bohatě obeslané architektonické soutěži z roku 1998 byl nejvýše vyhodnocen návrh trojice pražských architektů Petra Hájka, Tomáše Hradečného a Jana Šépky. Vytyčili si za cíl zachování co největší míry autentičnosti památkového souboru spojené se střídmým vkládáním výtvarně náročných novotvarů, v materiálu omezených na beton, ocel a sklo. Stavební a restaurátorské práce byly zahájeny v roce 2000. První část areálu s hospodářským dvorem byla dokončena o tři roky později a samotné muzeum bylo otevřeno 1. června 2006.
Vedle prohlídky podstatné části stavebních pozůstatků Olomouckého hradu nabízí Arcidiecézní muzeum svým návštěvníkům stálou expozici výtvarné kultury olomoucké arcidiecéze, která na 1 100 m2 výstavní plochy postihuje vývoj v průběhu celého uplynulého tisíciletí, čtyři sály na ploše 360 m2, určené pro krátkodobé výstavy, prostory pro lektorskou činnost, víceúčelový sál Mozarteum pro 120 diváků i muzejní kavárnu s vinárnou a s možností posezení v působivém prostředí čestného nádvoří kapitulního děkanství.


strana 1
    Vložení nových fotografií přidat fotografie





(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)