Vyhledávání lokalit (cílů)

www.krasnecesko.cz/lokality/5893-michalovice-obec.html

Michalovice (obec)

[ ID: 5893 ]         

Turistický cíl Michalovice (obec)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Michalovice (obec)
Michalovice z Radobýlu (Toulky)

Vložení nových fotografií přidat fotografie

Obec Michalovice je v historických pramenech poprvé připomínána v roce 1720 na Müllerově mapě Čech. Poměrně pozdní zmínka však nijak nesvědčí o stáří vsi. Zachované čtvercové okénko gotického typu v budově bývalého hostince je důkazem o existenci vsi přinejmenším v polovině druhého tisíciletí našeho letopočtu. Kotlina mezi Radobýlem a Plešivcem, kde jsou i Michalovice, byla kontinuálně osídlena a kultivována již od eneolitu. Kotlina také patřila k zázemí velkého hradiště z mladší doby bronzové, zaujímající polohu na tzv. Tříkřížovém vrchu u Velkých Žernosek a zvaného „Hrádek“.Michalovice jsou vlastivědnou literaturou charakterizovány jako horská vinařská a ovocnářská ves. Skládá se z vlastní osady, z Horních Michalovic a Třídomí. Vinice jsou zde dodnes.K rozšířenému druhu pěstovaného ovoce patří meruňky. 
V roce 1720, kdy se Michalovice poprvé připomínají, náležela ves k děčínskému panství hrabat, později knížat z Thun-Hohensteinu. Thunové koupili děčínské panství v roce 1628 od saského rodu rytířů z Bünau.V minulosti byl znám název obce v německém jazyce – Michelsberg. Nepochybně byl souběžně užíván i český název Michalovice. Etimologický výklad významu názvu obce hovoří o dvou možných výkladech. Michalovice jako ves lidí Michalových a Michelsberg jako Michalova hora. Dle křesťanské hagiografie je sv. Michael archandělem. Je chápán jako vůdce nebeského vojska, ochránce proti mocnostem zla. Zobrazován je většinou jako okřídlený rytíř (anděl) ve zbroji s kopím nebo mečem a štítem, přemáhající ďábla v podobě draka. Někdy je meč plamenný. Thun-Hohensteinové původem z Tyrolska používali, v době kdy se usadili v Čechách, znaku ve složitém čtvrceném štítě se středním štítkem. Jejich původním rodovým znakem, z kterého jsou odvozeny i thunovské rodové barvy modrá a zelená, byl modrý štít se zlatým kosmým břevnem.

Stanislav Kasík


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámkuMěsta, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
obec, osada Michalovice (obec) Havlíčkův Brod
obec, osada Michalovice (obec) Litoměřice

NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze