Přihlásit
Mobilní verze s GPS

Valeč (obec) [5617]



Ačkoli se Valeč poprvé objevuje v písemných pramenech až k roku 1358, osídlení zde jistě vzhledem k příznivé poloze na úpatí jihovýchodních Doupovských hor existovalo mnohem dříve. Dnešní název vznikl někdy v 1. polovině 13. století ze jména Válek (původně snad Valentin), který zde měl dvůr.    

Významný předěl v dějinách vsi znamenalo privilegium z 2. prosince 1514, které na žádost majitele valečského panství Jakuba z Vřesovic udělil Valči Vladislav Jagellonský. Povýšil Valeč na městečko a udělil mu např. týdenní trh, dále výroční devítidenní trh, přiznal právo užívat pečeť a pečetit zeleným voskem. V roce 1517 koupil Valeč Kryštof Štampach - tento rod pak během dvou staletí podstatně ovlivnil tvářnost městečka, stejně jako hrabata z Globenu od roku 1721. Dominantní stavbu Valče představuje bezesporu zámek, na jehož místě stál kdysi gotický hrad, později renesančně přestavěný. Stavba byla za hraběte Jana Kryštofa Kagera ze Štampachu částečně barokně upravena staviteli F.Barellim a po něm G. A. Biana Rossou, k dokončení velkolepé barokní přestavby pak došlo až za Globenů v letech 1730-1733. Zámek pak byl ještě upraven novobarokně v letech 1895-1896. Dne 2. dubna 1976 stavbu značně poškodil požár, jehož následky se bohužel dodnes nepodařilo vzhledem k nedostatečným finančním prostředkům odstranit.     

K zámku neodmyslitelně patří též rozsáhlý a proslulý park budovaný stejně jako zámecká budova ve dvou stavebních etapách. Zejména druhá fáze jej obohatila o známou galerii plastik z dílny Matyáše Bernarda Brauna, z nichž se jich dodnes dochovalo 27. Hned po Šporkově východočeském Kuksu tak Valeč vlastní nejpočetnější soubor kopií soch tohoto umělce. Významnou památku Valče představuje v neposlední řadě zámecký kostel Nejsvětější Trojice, podstavený architektem G. A. Biana Rossou v letech 1710 - 1728. Před ním pak sloup Nejsvětější Trojice F. M. Kaňky z roku 1725 se sochami českých patronů z dílny M. B. Brauna. V městečku jsou k vidění i další zajímavé stavby, např. budova fary či městského kostela sv. Jana Křtitele. Valeč by měla být pro svou architektonickou krásu a citlivé zasazení do překrásné krajiny Doupovska často vyhledávaným místem. Až budou všechny její památky nakonec opraveny, stane se jistě barokním skvostem západních Čech i barokním klenotem Evropy.     

Osídlení území Valečska probíhalo s velkou pravděpodobností na rozhraní 12. a 13. století. Podle nepřímých důkazů - nálezů v základovém zdivu farního kostela Sv. jana Křtitele na Valečském náměstí byl ve výrazně drobnější verzi stavěn právě v této době, tedy v době rozhodného obratu v českých dějinách. V době kdy došlo k vládě prvého českého krále Přemysla Otakara I (1197 -1230) a jeho následovníka krále Václava I (1231 - 1253). Vpád tatarů 1241 zadal příčinu k výstavbě mnoha hradů a tvrzí, na místo starých. Tvrze se nacházely i v Jeřeni a ve Valči. Ve 14. století ovládali tvrz rytíři z Valče. Prvé písemné prameny o Valči pocházejí až z období vlády Karla IV (1358 citován Ctirad z Valče). Memoárová kniha farního kostela ve Valči uvádí v seznamu vlastníků jméno Borsso von Reisenburg z Ossyeku (Osseg ?) jako držitele z roku 1337.


strana 1
    Vložení nových fotografií přidat fotografie


Města, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
obec, osada Valeč (obec) Karlovy Vary
obec, osada Valeč (obec) Třebíč



(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)