Vyhledávání lokalit (cílů)

www.krasnecesko.cz/lokality/5508-dacice-mesto.html

Dačice (město)

[ ID: 5508 ]         


HODNOCENÍ
60%
hodnotitelů: 4

  Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
značka žlutá cyklotrasa
16 , Grennway ŘV ,


  Vlajka města

vlajka Dačice (město)

Turistický cíl Dačice (město)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Dačice (město)
Nový zámek.. (exor)

Vložení nových fotografií přidat fotografie

Nejstarší písemná zpráva o Dačicích je z roku 1183 v kronice Jarlocha, opata premonstrátského kláštera v Milevsku. Tohoto roku si nechal znojemský kníže a markrabě moravský Konrád Ota vysvětit v Dačicích kostel olomouckým biskupem Pelhřimem.

Jméno města
Pravděpodobně odvozeno příponou -ice od starobylého osobního jména Dak nebo Dač, domáckých podob jmen Dabor, Damir, Dalibor a znamená "ves lidí Dakových, Dačových".

Heraldický znak
Na modrém štítě je zlatá pětilistá růže s červeným středem a zelenými kališními lístky a nad ní zlaté latinské písmeno M pod korunou (znak vychází z erbu pánů z Hradce), nad štítem je dále kolčí helm s modrozlatými pokryvadly a královskou korunou.

Dačice jsou přirozeným centrem regionu jihozápadní Moravy. To je dáno nejen jejich polohou, ale i množstvím služeb, které jsou zde k dispozici. Vzhledem k vysokému podílu plynofikace je v Dačicích čisté ovzduší a v poslední době, po dokončení kanalizace (za přispění EU z programu Phare) a vybudování čističky odpadních vod, i poměrně čistá Moravská Dyje. Okolní lesy, historické památky a památná, pověstmi opředená místa, dotvářejí malebný charakter města a okolního kraje.

V samotném městě najdete nejen množství obchodů a obchůdků, malých i větších firem, ale například i nemocnici, moderní sportovní stadion, kino i mnoho dalších kulturních a sportovních zařízení. Dopravní spojení je zajištěno především autobusy a v severojižním směru i železnicí na trati Kostelec u Jihlavy - Slavonice.

Ve městě v posledních letech probíhá čilý stavební ruch. Na západním okraji vzniká nová výstavba v lokalitě Nivy. Před nedávnem byla dokončena nová budova Základní umělecké školy a v roce 2005 bude rozšířena možnost bezplatného parkování v centru města.

Zdánlivě jednotvárný život Dačic ozvláštňují pravidelně pořádané akce jako např. festival dechových orchestrů Fest Band anebo přehlídka ochotnických divadel Za dačickou kostku cukru.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámkuMěsta, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
město, městys Dačice (město) Jindřichův Hradec

NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze