Vyhledávání lokalit (cílů)
Olomoucký kraj » okres Šumperk » historická budova » Dům Pod podloubím - Zábřeh (památka)

www.krasnecesko.cz/lokality/546-dum-pod-podloubim-zabreh-pamatka.html

Dům Pod podloubím - Zábřeh (památka)

[ ID: 546 ]         

Turistický cíl Dům Pod podloubím - Zábřeh (památka)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Dům Pod podloubím - Zábřeh (památka)
Budova muzea (Kamler)

Vložení nových fotografií přidat fotografie

Je z památkového hlediska jedním z nejcennějších dokladů vývoje měšťanského domu. Patří k nejstarobylejším domům v Zábřehu. Byl to dům výsadní, právováreční, patřilo k němu hospodářství, zahrada za Horní branou, pole i louky. Jeho majiteli byli obvykle zábřežští měšťané, jako např. Petr Březina, Adam Vinarský, Martin Půhončí z Prředmostí, Burian Vizovský /tomu dům patřil od roku 1598/,rentmistru na žerotínském panství. Jeho dcera Magdaléna se zde narodila, později se z matkou odstěhovala do Přerova, kde se v roce 1618 provdala za Jana Ámose Komenského.

Gotický původ domu dokládá dvojice sloupů zaklenutých cihlou i kamenem. Dům patří k mázhauzovému typu,kdy síň sloužila jako ústřední provozní prostora i jako průjezd do dvora. V 16. století byl strop mázhauzu vyzdoben štukovými ornamenty. V roce 1574 bylo gotické průčelí domu ozdobeno renesančním portálem a byla přistavěna věž s loubím a antikovou římsou. Přístavba proběhla patrně v roce 1581 /podle letopočtu na patce/ a porušila i nedávno zbudovaný renesanční portál. Část portálu - kamenný erb Boskoviců - je nyní zazděn v západním průčelí věže.

Baroko připomínají jen ploché stropy v poschodí a jednoduše kasetovaný strop místnosti v přízemí. Počátkem 19. století dostala věž novobarokní štukovou výzdobu fasády a do přelomu 18. a 19. století můžeme klást i změnu konstrukcí střechy. Tehdy, po velkém požáru v roce 1793, dostaly domy po celém náměstí novou štítovou orientaci. Byly postaveny štítové dělící zdi mezi jednotlivými domy a střechy se do náměstí obrátily podélnou okapovou stranou.

Budova, podobně jako celé historické jádro Zábřehu, stojí na sprašových hlínách, které jsou velmi porézní. Dostane-li se do těchto hlín voda, stane se rázem z pevné zeminy bahno a zmenší se i její objem. Současně vzniknou podzemní dutiny, kterými proudí voda, která pokud se dostane do blízkosti základů, způsobí borcení stavební konstrukce. Tento případ nastal i u domu Pod podloubím a vlastně i v celé řadě domů stojících na hraně svahu. V současné době se za velkých finančních nákladů provádějí statické i stavební úpravy, aby se dům Pod podloubím stal opět sídlem muzea jako v minulosti.

 


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze