Přihlásit
Mobilní verze s GPS

Klepáčov (osada) [535]



Německá osada (Kleppel, Klepel, dříve česky Klepl). Název obce pochází zřejmě od starohornoněmeckého "klep", což znamená předhoří, horský výběžek. Všechny starší doklady ukazují na tento původ. Český název Klepáčov se poprvé objevuje až roku 1872 a je odvozen od německého názvu.

Od roku 1949 je součástí Rudoltic a v roce 1961 se stává součástí Sobotína. V obci se nacházela poštovní podatelna, kterou spravovala rudoltická pošta. Od roku 1945 tyto služby poskytuje pošta Sobotín. Malá, dříve čistě německá obec, kde nadmořská výška kolísá mezi 660 až 870 metry, se stala po roce 1945 vyloženě rekreační oblastí.

Obec byla založena kolem roku 1594 a prvním rychtářem byl Ondřej Trescher. Osadníci byli osvobozeni od robotní povinnosti, protože pracovali při těžbě dřeva a odvozu železné rudy pro sobotínské železárny. I přes úlevy v robotě museli obyvatelé obce plnit některé povinnosti vůči vízmberské vrchnosti. Podle dochovaných záznamů se dovídáme, že Josef Bauer, který v 18.století bydlel v čp. 9 vlastnil 10 měřic polí a 10 měřic luk. O svatém Jiří a Václavu musel zaplatit 7 zlatých a 14 krejcarů. Na svatého Martina musel odevzdat 3 svazky lnu, 3 živé slepice a 12 vajec a upříst 3 přadena. Každoročně musel nadělat 10 sáhů dřeva, za které obdržel 60 krejcarů. Mýtil-li vzdálený les, připlatila mu vrchnost na jeden sáh jeden krejcar. Pro železárny musel zpracovat dříví, vyrábět šindele a pomáhat při žních na sobotínském panském dvoře.

Podle lánového rejstříku z roku 1677 bylo v Klepáčově 35 domů a jedna pastouška. V roce 1791 byl v obci mlýn. V roce 1834 již je zde zapsáno 59 domů s 407 obyvateli. Na obecní pečeti byla zobrazena mýtina a nad ní sekera. Od poloviny 19. století klesal v obci počet obyvatel. V roce 1890 zde žilo v 70 domech 351 obyvatel, v roce 1930 se v obci nacházelo 60 domů s 256 obyvateli. Ještě v roce 1950 zde nalézáme 38 domů, ve kterých bydlí 54 obyvatel. O padesát let později, tj. v roce 1999, zde zaznamenáváme 2 domy s čísly popisnými a 66 domů s čísly evidenčními. Trvale zde žijí 4 obyvatelé.

První zmínka o školním vyučování je z konce 18.století, kdy sem chodil učit pomocník z vernířovické školy. Kolem roku 1800 měla obec vlastního učitele. Později byla zřízena jednotřídní škola, která získala v roce 1908 samostatnou budovu. Největší zásluhu na postavení školy, která patřila mezi nejkrásnější budovy této obce, má učitel Franz Rotter. Ten vedl od roku 1881 meteorologickou stanici, kde prováděl různá měření. Stanice byla součástí školy. Výsledky předával do Velkých Losin, kde fungovala hlavní meteorologická stanice. V roce 1945 již otevřena nebyla.

Konzum byl otevřen v roce 1913. V roce 1890 je založen "hasičský spolek" a budova zbrojnice. Tak jako škola stála v blízkosti kaple. Před sto lety vznikl projekt železniční zubačkové dráhy. Na Klepáčově byly provedeny trasovací práce, které počítaly v blízkém okolí se třemi tunely, ale vzhledem k rozvíjející se automobilové dopravě bylo v roce 1921 od tohoto projektu upuštěno. Pro dopravní spojení Klepáčova má velký význam silnice č.11, kterou postavili za pět let bratři Kleinové. Zavedení elektřiny je zaznamenáno v roce 1922.

Po roce 1945 došlo k likvidaci řady starých domů, stavěly se nové, avšak převážně pro rekreační účely. Počátkem sedmdesátých letech 20. století byla zbourána škola. V blízkosti kostela vznikl v roce 1973 hotelový areál České pojišťovny a.s., dnešní "Myslivna", doplněný čtyřmi stavbami typu OKAL.

V dolní části Klepáčova došlo po válce k vybudování prvního rekreačního zařízení "Brněnky". K jeho zřízení byl využit původní hostinec, který se zde po desítiletí nacházel. Dnešní areál "SKI", známější pod názvem "Ztracenka", slouží také cestovnímu ruchu. Nejmladším zařízením je penzion "Kamzík".


strana 1
    Vložení nových fotografií přidat fotografie


Města, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
obec, osada Klepáčov (osada) Šumperk



(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)