Vyhledávání lokalit (cílů)
Liberecký kraj » okres Jablonec nad Nisou » obec, část obce (osada) » Albrechtice v Jizerských horách (obec)

www.krasnecesko.cz/lokality/5286-albrechtice-v-jizerskych-horach-obec.html

Albrechtice v Jizerských horách (obec)

[ ID: 5286 ]         


HODNOCENÍ
0%
hodnotitelů: 0

  Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
značka značka žlutá cyklotrasa
3022 , 4310 ,


  Vlajka obce

vlajka Albrechtice v Jizerských horách (obec)

Turistický cíl Albrechtice v Jizerských horách (obec)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Albrechtice v Jizerských horách (obec)
Část obce v okolí kostela (Toulky)

Vložení nových fotografií přidat fotografie

Albrechtice v Jizerských horách leží v Libereckém kraji v okrese Jablonec nad Nisou. Obec se nachází v údolí mezi horou Špičák a Mariánskou horou a žije zde asi 340 obyvatel (údaj z roku 2006). Z celkového počtu 437 domů je plných 277 rekreačních. Součástí obce je osada Mariánská Hora.

Albrechtice byly založeny roku 1670 (uvádí se i 1674 jako rok první písemné zmínky o obci) a jméno dostaly po majiteli panství Albrechtu Desfours. Místní část obce Mariánská Hora vznikla asi kolem roku 1702. První osídlenci se zabývali prací v lese a ručním domácím tkalcovstvím. Později zavedený sklářský průmysl částečně zlepšil životní podmínky obyvatel. V dnešní době obec každodenním životem prakticky srůstá s Jiřetínem pod Bukovou.

K pamětihodnostem Albrechtic můžeme řadit kostel sv.Františka z Paoly a zachovalé domy rázovité lidové architektury, vytvářející v chráněné krajinné oblasti ojedinělý kolorit. Požární zbrojnice se dvěma bytovými jednotkami je střediskem Sboru dobrovolných hasičů. Obec podporuje ekologické aktivity plynofikací a postavením vlastní čističky odpadních vod.

Albrechtice jsou přitažlivé v létě pro zajímavost turistických a cyklistických tras a v zimě pro úplný rejstřík různě obtížných lyžařských terénů pro sjezdové lyžování i pro milovníky běžeckých stop. Tak Albrechtice umožňují tisícům hostů a turistů poznávat říši přitažlivého jizerského ticha a okolní krásy.

Dosud používaným symbolem obce byl znak, který se laické veřejnosti líbil, ale jehož podoba byla podle odborníků v rozporu s heraldickými pravidly. Proto v průběhu roku 2004 byl zastupitelstvem osloven heraldik pan Stanislav Kasík z Roudnice nad Labem a nad jeho návrhy proběhlo mnoho diskusí. Vítězný návrh modernizující a zjednodušující stávající znak byl z obce postoupen Parlamentu Poslanecké sněmovny České republiky. Jeho Podvýbor pro heraldiku žádost v únoru 2005 doporučil a symboly byly v červnu 2005 obci uděleny.

Znak: V modrém štítě se zvýšeným stříbrným hrotem na zúžené modré patě červené mlýnské korečkové kolo na hřídeli s položeným černým lopatkovým čepem provázené dvěma zelenými vrchy, každý s vyrůstajícím smrkem přirozené barvy.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámkuMěsta, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
obec, osada Albrechtice v Jizerských horách (obec) Jablonec nad Nisou

NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze