Vyhledávání lokalit (cílů)

www.krasnecesko.cz/lokality/5195-hamry-obec.html

Hamry (obec)

[ ID: 5195 ]         


HODNOCENÍ
0%
hodnotitelů: 0

  Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
značka značka žlutá cyklotrasa
1 , 4120 ,


  Vlajka obce

vlajka Hamry (obec)

Turistický cíl Hamry (obec)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+


Vložení nových fotografií přidat fotografie

Obec Hamry leží v malebné krajině okolo řeky Chrudimky v nadmořské výšce 585 m. Ves, tehdy zvaná Přerostlé, je připomínána roku 1392 jako součást rychmburského panství. Toto jméno si udržela až do 18. století, kdy získala název Přerostlé Hamry.

V Hamrech a severněji položeném Hamříku se v 15. a 16. století zpracovávala ve zdejším hamru železná ruda. Hamernické řemeslo vzkvétalo, a tak se z hamerníků brzy stávali zámožnější lidé s mnoha právy a výsadami. Práce v hamru pokračovaly až do 18. století. Počátkem 19. století pracovaly ve vsi tři vodní mlýny, pila, olejna, Hamry měly i dva hostince. Vyučování v jednotřídní škole začalo roku 1785.

Koncem 19. století žilo v takřka 100 domech 580 obyvatel. Hamry si dodnes zachovaly historickou půdorysnou strukturu, kterou tvoří skupiny chalup a domů po obou stranách řeky. V obci zůstalo dochováno několik hodnotných lidových staveb typických pro zdejší podhorský kraj, příkladem je zejména roubená chalupa čp. 25 se zdobenou mřížkovanou lomenicí. Dnes mají Hamry 230 obyvatel.

Nedaleko Hamrů při cestě do Hlinska se nachází barokní kaple sv. Jana Nepomuckého z 2. poloviny 18. století, postavená nad studánkou s léčivou vodou. Již v 17. století zde byly lázně, ve kterých ještě začátkem 19. století pobývali lázeňští hosté. Místo bylo pojmenováno jako Svatojánské Lázně. Tento půvabný kout Českomoravské vrchoviny dodnes láká mnoho turistů.

V letech 1907 – 1912 byla na horním toku Chrudimky postavena jedna z nejstarších sypaných hrází v Čechách. Přehradní nádrž je v současnosti zdrojem pitné vody pro Hlinsko, Trhovokamenicko a Havlíčkobrodsko.

Procházka kolem přehrady skýtá krásné scenérie tohoto koutu Vysočiny, v zimním období poskytuje ideální terén pro běžecké lyžování. Obcí prochází naučná stezka „Krajem Chrudimky“ a v jejím těsném sousedství vede cyklostezka č. 1 Praha – Brno.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámkuMěsta, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
město, městys Velké Hamry (město) Jablonec nad Nisou
obec, osada Hamry (obec) Klatovy
obec, osada Staré Hamry (obec) Frýdek-Místek
obec, osada Kryštofovy Hamry (obec) Chomutov
obec, osada Hamry (obec) Chrudim
obec, osada Nové Hamry (obec) Karlovy Vary
obec, osada Hamry nad Sázavou (obec) Žďár nad Sázavou
obec, osada České Hamry (osada) Chomutov
obec, osada Hamry (osada) Prostějov
obec, osada Svobodné Hamry (osada) Chrudim

NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze