Vyhledávání lokalit (cílů)
Jihomoravský kraj » okres Blansko » jeskyně, kras » Kateřinská jeskyně (jeskyně)

www.krasnecesko.cz/lokality/510-katerinska-jeskyne-jeskyne.html

Kateřinská jeskyně (jeskyně)

[ ID: 510 ]         


HODNOCENÍ
0%
hodnotitelů: 0

  Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
žlutá cyklotrasa
,


Turistický cíl Kateřinská jeskyně (jeskyně)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Kateřinská jeskyně (jeskyně)
Vstupní budova (xhlav)

Vložení nových fotografií přidat fotografie

Chráněná krajinná oblast Moravský kras (více na (24654) ) pokrývá nejcennější části Moravského krasu a byla vyhlášena v roce 1956. Celková výměra CHKO je 94 km². Je tvořena vápenci středního devonu až spodního karbonu táhnoucí se v severojižním směru mezi Sloupem a Brnem (více na (507) ) . Pro tento krajinný celek jsou tedy typické krasové plošiny se závrty, hluboké žleby s ponornými toky a množstvím jeskyní. Celkový počet registrovaných jeskyní v Moravském krasu přesahuje 1 600 jeskyní. Jsou zde pestře zastoupena i vzácná rostlinná a živočišná společenstva a mnohé jeskyně jsou důležitými archeologickými lokalitami.

Severní část Moravského krasu je odvodňována říčkou Punkvou.

Nejvýznamnějším jeskynním systémem této oblasti je Amatérská jeskyně. Pro veřejnost jsou zpřístupněny Punkevní jeskyně (více na (566) ) s nejznámější českou propastí Macochou (více na (1560) ) , dále Sloupsko-šošůvské jeskyně (více na (565) ), jeskyně Balcarka (více na (567) ) a Kateřinská jeskyně.

Kateřinská jeskyně je veřejnosti přístupná jeskyně s mohutnými dómy a zajímavou krápníkovou výzdobou - Bambusový lesík . Vchod má na začátku cesty soutěskou, kam mají přístup jen cyklisté a pěší , Suchým žlebem . Kolem soutězky lze obdivovat mnoho skalních masivů , Kateřinský prst, Čertova okna, Čertův most, Henriho stěna . Nachází se zde vchody do několika nepřístupných jeskyní Králova, Kajova a Mastný flek . Jeskynní systém Kateřinské jeskyně má asi 500 m chodeb. Jeho součástí je i Hlavní dóm, který je největší podzemní prostorou Moravského krasu (délka 97 m, šířka 44 m, výška 20 m). Unikátním jevem jsou hůlkové stalagnity, dosahující až čtyřmetrové délky. Jedním z nejznámějších útvarů je Čarodějnice opírající se o hůl. Jde o významné archeologické a paleontologické naleziště, neboť zde v minulosti pátrači našli kostry jeskynních medvědů.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
Penzion selský dvůr - Počerny - Karlovy Vary
reklama


http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze