Vyhledávání lokalit (cílů)
Liberecký kraj » okres Semily » hrad, zámek, tvrz » Hrubá Skála (zámek)

www.krasnecesko.cz/lokality/494-hruba-skala-zamek.html

Hrubá Skála (zámek)

[ ID: 494 ]         

Turistický cíl Hrubá Skála (zámek)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Hrubá Skála (zámek)
Pohled na zámek ze skal (Kamler)

Vložení nových fotografií přidat fotografie

Vznik Hrubé Skály je dosud tajemstvím. Předpokládá se, že byl založen kolem r.1350 Hynkem z Valdštejna. Původně se hrad nazýval pouze Skály. Husitské války Hrubou Skálu nezničily a její majitelé sehráli v Čechách dost důležité role (např.Zikmund Smiřický a Albrecht Jan Smiřický). Feudální doména Smiřických náležela tehdy k největším ve střední Evropě. Koncem 16. století nechali přestavět skalský hrad v renesanční zámek. Plán Albrechta z Valdštejna, aby Hrubá Skála tvořila hlavní strategický uzel celého Frýdlantského vévodství, zůstal však nesplněn. Po požáru v r. 1710 došlo k jeho nové barokní úpravě. Roku 1821 jej od Valdštejna koupil pan Lexa z Aehrentalu. Zámek, jehož současná podoba je novogotická od r.1960, sloužil jako rekreační zařízení. Nyní je provozován jako hotel s ubytováním.

Jsou známé pověsti o "panenském vězení", Dračích skalách a známá je také pověst o dobývání hradu Žižkou - jeho známé rčení, že skála patří čertu. Prakticky přistupoval k držbě hradu známý Albrecht z Valdštejna, který zde věznil své neposlušné příbuzné, např. bankrotáře Hanibala. Dále zde měl umístěn valdštejnský poklad (v odborné literatuře existuje úplný seznam). Zámek je zbudován na pískovcových skalách až 60 m vysokých.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze