Přihlásit
Mobilní verze s GPS

Brušperk (obec) [4788]



Město Brušperk se nachází v příhraničním okresu Frýdek-Místek, který sousedí s okresy Nový Jičín, Ostrava, Karviná a Vsetín. Rozprostírá se na třech pahorcích svažujících se k pravému břehu řeky Ondřejnice a na jejím levém břehu, který mírně stoupá až do nejvyššího bodu na katastru města ke Sv. Marku, který leží v nadmořské výšce 312 m.
Z kopce sv. Marka a okolních kopců je působivý výhled na kompletní panorama Beskyd s dominující Lysou horou na jihovýchodě a majestátním vrcholkem Radhoště na jihu. Správní území města má výměru 1026,37 ha. Město má 3690 obyvatel.

Historie města
Počátek historie města Brušperk je dán vydáním lokační listiny 6. prosince v roce 1269 olomouckým biskupem Brunem ze Schauenburka. Patří k městům, která byla na tehdejším hukvaldském panství založena na „zeleném drnu“.

Brušperk spolu s ostatními městy a městečky měl na hukvaldském panství vyhraněnou úlohu střediska řemeslné výroby a směny v ohraničeném rámci panství. Velmi důležitým řemeslem, které mělo pro rozvoj Brušperka i velký význam bylo soukenictví. Souběžně s rozvojem tohoto řemesla se rozvíjela i obec. Brušperk vzrůstal jak plošně, tak i co do počtu obyvatel. V prvních desetiletích 19. století stál Brušperk na vrcholu svého rozvoje. Během 19. století ztrácel svůj význam jako středisko řemesel a ztrátě významu přispěl také fakt změny kdysi výhodné na nevýhodnou komunikační polohu.

Nejvýznačnější osobou kulturní historie města je spisovatel Vojtěch Martínek. Narodil se v Brušperku v rodině kožešníka 11. 4. 1887. Byl jedním z předních činitelů a organizátorů kulturního života na Ostravsku, věnoval se divadlu, rozhlasové tvorbě, žurnalistice. Z dalších osobností kulturní historie jmenujme hudební skladatele Františka Palkovského a Jožku Matěje.

Celé náměstí Brušperka s barokními domy a zachovaným původním gotickým půdorysem, empírová radnice a stavební dominanta města, barokní kostel Sv. Jiří, vytvářejí spolu unikátní architektonický celek. Historické jádro města je vyhlášeno (1992) za Městskou památkovou zónu. Při pohledu na severovýchodní malebné panorama městečka se kdysi ujalo pojmenování "Lašský Betlém".

Památky, kultura a sport
Ke kulturním a historickým památkám patří farní kostel, čtrnáct zastavení křížové cesty, socha sv. Jana Nepomuckého, socha Boha Otce (sv. Trojice), socha sv. Floriána, Smírčí kříž, Boží muka na kopci sv. Marka, Kaple U sv. vody, kaple sv. Antonína, kaple sv. Jana a Pavla - mučedníků, větrný mlýn, dům spisovatele Vojtěcha Martínka a celá památková zóna.

Kulturní a informační zařízení města jsou: Galerie Výtvarného centra Chagall Brušperk, která se nachází v 1. podlaží Národního domu na náměstí J. Á. Komenského 9, památník Vojtěcha Martínka – stálá expozice o životě a díle brušperského rodáka a spisovatele a stálá expozice významných osobností města. Městská knihovna se nachází v 1. patře budovy MěÚ.

Informační centrum města Brušperk najdete na podloubí Národního domu na náměstí J. Á. Komenského č. p. 9. Informuje o městě Brušperk a jeho okolí, ubytovacích možnostech v Beskydech, možnostech kulturně - společenského využití času, zajistí rezervaci vstupenek na kulturní, společenské akce, tlumočnické a překladatelské služby.

Sportovně se vyžít lze na tenisových kurtech, na travnatém hřišti nebo víceúčelovém hřišti s umělým povrchem či v sokolovně (stolní tenis, badminton). Nebo také na přehradě.

Příjemně posedět a posilnit se je možno v restauraci Národní Dům, restauraci Valaška, Na Gruntě, Na Letné, U Tochy nebo v restauraci U tří Lip.


strana 1
    Vložení nových fotografií přidat fotografie


Města, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
obec, osada Brušperk (obec) Frýdek-Místek



(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)