Vyhledávání lokalit (cílů)
Královéhradecký kraj » okres Hradec Králové » historická budova » Bývalá Občanská záložna - Nechanice (budova)

www.krasnecesko.cz/lokality/46143-byvala-obcanska-zalozna-nechanice-budova.html

Bývalá Občanská záložna - Nechanice (budova)

[ ID: 46143 ]     Kulturní památka (KP)      další pojmenování: POŠTA


HODNOCENÍ
0%
hodnotitelů: 0

  Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
červená cyklotrasa
181 , 4289 , 4292


Turistický cíl Bývalá Občanská záložna - Nechanice (budova)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+


Vložení nových fotografií přidat fotografie

Kvalitně architektonicky pojatá veřejná budova menšího města, vystavěná v závěru 19. století na místě druhé nechanické tvrze, zaniklé výstavbou vrchnostenského hostince.

Jednopatrová zděná budova v řadové zástavbě s nízkou sedlovou střechou, podélně orientovaná hlavním průčelím do náměstí. Zdivo cihelné (na kamenném soklu), hladce omítané se štukovými doplňky, krytina střechy – nepůvodní eternitové šablony. Nad hřeben vystupují 4 režné cihelné komíny. Uliční průčelí je pravidelně členěné, střed tvoří jednoosý rizalit se vstupem v přízemí a balkonem v patře, nad střechu vystupuje v šířce rizalitu balustrová atika, uprostřed se štítkem s kruhovým převýšeným medailonem. Po obou stranách rizalitu jsou vždy trojosé části. Přízemí na kamenném soklu je členěno mělkou převýšenou arkaturou okenních výklenků, v nichž jsou vložena půlkruhově zakončená okna členěná do „T“ s obdélnými parapetnímí výplněmi. Plocha stěn je členěna plastickou pásovou bosáží s profilovanými sparami, zalamující se nad okny na způsob klenáků, patra odděluje kordonová římsa zdobená zubořezem a mořskou vlnou. Okna 1.- patra jsou vložena v edikulách s trojúhelnými tympanony na konzolkách (mezi něž vloženy ozdobné kartuše), celek spočívá na průběžném parapetním pásu, pod okny zalamovaném, doplněném v parapetních výplních plastickými girlandami. Zbylou plochu průčelí pokrývá rytá pásová bosáž. Průčelí zakončuje trojdílné kladí, jehož vlys nad okny bočních částí prolamují ležatě oválná okénka, doplněná zdobnými mezilehlými rámci, korunní římsu podpírá řada konzolek. Rizalit je ve svém provedení výraznější, v přízemí je jeho bosáž zvýrazněna použitím hrubé struktury omítek, klenák nade dveřmi má na rozdíl od klenáků okenních podobu ploché volutové konzolky s plastickým listenem a půlkruhově zakončený vstup s kvalitně řezbářsky provedenými dvoukřídlými neorenesančními dveřmi a kovanou slohovou mříží je zarámován edikulou s atlanty po stranách, stojícími na převýšených trojstupňových soklech a nesoucích mohutné volutové konzoly balkonu s balustrovým slohovým zábradlím. Rizalit v patře je odlišen tvarem frontonu edikuly balkonových dveří, který je zde segmentový, rozeklaný, s vloženou vázou ve vrcholu. Pod vázou ve vlysu ozdobný maskaron. Balustrová atika zakončující rizalit má uprostřed výškově zvýrazněné pole s vloženou kruhovou kartuší doplněnou girlandou.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze