Vyhledávání lokalit (cílů)
Jihočeský kraj » okres České Budějovice » město, městys » Dolní Bukovsko (městys)

www.krasnecesko.cz/lokality/4609-dolni-bukovsko-mestys.html

Dolní Bukovsko (městys)

[ ID: 4609 ]         


HODNOCENÍ
50%
hodnotitelů: 1

  Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
značka značka žlutá cyklotrasa
12 , 1132 ,


  Vlajka města

vlajka Dolní Bukovsko (městys)

Turistický cíl Dolní Bukovsko (městys)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Dolní Bukovsko (městys)
Obecní úřad ()

Vložení nových fotografií přidat fotografie

Městys se nachází na severním okraji Třeboňské pánve a patří do oblasti Pšeničných Blat. Leží při silnici směřující z Českých Budějovic přes Veselí nad Lužnicí do Prahy, cca 25 km od Českých Budějovic.

Centrem Dolního Bukovska je obdélné náměstí, v jehož severní části stojí lipami obklopený farní kostel Narození Panny Marie, dále zde najdete poštu, úřad městyse, lékárnu, ordinaci praktického lékaře a stomatologa, restauraci, knihovnu, kino, mateřskou školu a samozřejmě školu, jejíž budova pochází z roku 1906.

První zpráva o městečku, které bylo původně královským majetkem, pochází z roku 1323, kdy je směnou získal Petr z Rožmberka. Ve středu velkého obdélného tržiště umístěný ranně gotický farní kostel, jehož architektura je kladena do doby kolem roku 1260, přitom naznačuje, že k vysazení Bukovska došlo zřejmě za vlády krále Přemysla Otakara II. V roce 1349 je zmiňována místní tvrz, která však po připojení k třeboňskému panství zanikla. Doloženo je rovněž vybírání mýta.

V průběhu 16. století udělili Rožmberkové obyvatelům městečka právo od úmrti, právo pořádat tři výroční trhy a dočasně též právo várečné. Osvobození Bukovských od všech druhů robot rozšířili „na věčné časy“ v roce 1612 páni ze Švamberka. V roce 1622 je městečko označováno jako pusté, později bylo znovu dosídleno vnitřní kolonizací.

V Dolním Bukovsku napsal Alois Jirásek část románu „Proti všem“, částečně se odehrávajícího v jeho okolí. V současnosti má obec včetně přičleněných osad Pelejovice, Sedlíkovice, Popovice, Hvozdno, Bzí, Radonice a Horní Bukovsko zhruba tisíc pět set obyvatel.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámkuMěsta, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
město, městys Dolní Bukovsko (městys) České Budějovice

NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze