Přihlásit
Mobilní verze s GPS

Rakvice (obec) [4529]



Obec leží na okraji dyjské nivy, kterou až do sedmdesátých let 20.století pokrývaly rozsáhlé plochy zaplavovaných luk s nevelkými lužními lesíky a četnými tůněmi. Louky byly vesměs rozorány, jedna z tůní je dnes chráněna jako přírodní památka jezírko Kutnar a hostí zajímavou řasovou flóru. Na více místech kolem obce byla v minulosti slaniska. Zbytky tohoto zajímavého biotopu nedávno zanikly v materiálových jamách pod železniční zastávkou. Dodnes se udržuje několik nevelkých plošek slanomilné vegetace s chráněnými druhy podél Trkmanky. V pahorkatině západně od obce lze nalézt zbytky teplomilné vegetace na mezích mezi sady a vinohrady. Dnes jsou Rakvice, díky své poloze, neoddělitelně spjaty s vinařstvím, vinohrady jsou vysazeny na převážné většině severní a východní části obce. Zemědělstí jako takové má dodnes v obci bohatou tradici. Díky své úrodné půdě se zde daří především zelenině, ovocným stromkům, ale také plodinám jako jsou brambory, kukuřice, obilí . Zemědělské družstvo Rakvice je zároveň svou produkcí zaměřeno na výrobu mléka.

V obci je dodnes uchována řada lidových zvyků a obyčejů. V nádherném lidovém kroji lze spatřit na dvě desítky párů rakvických šohajů a děvčat především o rakvických hodech, které se konají vždy poslední víkend v červnu a následujíc týden se konají hodky. Kroj však vesnická mládež obléká i v jiné sváteční dny spojené s církevními svátky nebo na bohatých krojových zábavách místní i okolní chasy.

Obec užívala v pečetním znamení symbol raka a hroznu. Znak a prapor byly obci uděleny rozhodnutím předsedy Poslanecké sněmovny č. 41 ze dne 17.října 1997. Znak má tuto podobu: „ Stříbrný štít s červeným rakem, pod ním položený modrý vinný hrozen se zeleným listem.“ Prapor tvoří pět vodorovných pruhů – bílý, zelený, modrý, zelený a bílý – v poměru 6:1:2:1:6. V horním žerďovém rohu je umístěn červený rak s klepety vzhůru. Poměr stran listu je 2:3.

Asi čtyři kilometry od Rakvic se nacházela osada Trutmanice, která zanikla v 15.století. Její pozemky byly přiděleny Rakvicícm, Velkým Bílovicím a Velkým Pavlovicím. Dnes je poblíž tohoto místa hospodářský dvůr s několika byty zaměstnanců statku.

- převzato z knihy Brána do kraje, autoři textu: PhDr. Emil Kordiovký, PhDr. Jiří Danielka.

První písemná zmínka o Rakvicích pochází z roku 1248, ale dokladem toho že zde mnohem dříve existovalo pravěké slovanské osídlení, jsou nálezy slovanské keramiky. Slovanské sídliště zde zřejmě existovalo až do 13. století. 

Po roce 1248, Rakvice několikrát změnily majitele, až se na konci 15. století dostaly do rukou pánů z Lipé . Před třicetiletou válkou se Rakvice staly městečkem, Bočkajovskými a Uherskými vpády však zpustly tak, že se staly opět vsí. Přesnější údaje o velikosti obce máme až ze 17. století. Před třicetiletou válkou tu bylo 101 selských gruntů, z nichž válku přežilo pouze 31. V druhé půli 17. století docházelo k obnově gruntů velmi pomalu. Ještě v roce 1716 bylo ve vsi napočítáno 718 obyvatel, žijících ve 105 selských a 48 podružských rodinách. Nejvíce obyvatel měla ves v roce 1930, kdy zde žilo 2403 osob. Při posledním sčítání lidu v roce 1991 tu bylo zjištěno 2105 obyvatel v 622 trvale obydlených domech.

Rakvice se dostaly do povědomí historiků a numizmatiků svými častými, a? již více či méně významným nálezy mincí, jež byly na katastru učiněny. V roce 1886 byl zde objeven „Rakvický poklad“, uložený do země někdy na počátku 12. století, jež obsahoval asi 3000 českých a moravských mincí (převážně moravské dukáty), asi 1000 rakouských a jihoněmeckých feniků a 10 až 20 uherských denárů. Hlavní význam tohoto nálezu, spočíval především v typové bohatosti.. Další hromadný nález mincí pochází z míst domu čp.12, kde byla v roce 1952 objevena skrýš se zlatými dukáty, z nichž se podařilo zachránit 14 kusů. Poklad byl zřejmě ukryt po polovině 15. století v době pustošivých nájezdů vojsk Matyáše Korvína. V roce 1978 bylo u domu čp. 105 nalezeno 452 stříbrných mincí a za blíže neznámých okolností byl v roce 1940 v Rakvicích objeven poklad deseti tolarů a dvou dukátů, ukrytý do země v druhé polovině 17. století . Zatím poslední nález byl nalezen nedávno, a sice 26.ledna 1998, kdy pracovníci Ekoingstavu při snižování podlahy sklepa staré školy na Náměstí, objevily cihlově pálený džbánek s obsahem 35 ks krejcarů, ražených v letech 1659-1665. 

Neméně známé jsou Rakvice velkou tragédií školního výletu. Tato tragédie je známá spíše dříve narozeným a stala se dne 26.května 1936. Ten den odjelo 106 rakvických dětí na 8 selských povozech tažených koňmi na školní výlet na Pálavské kopce. Před 8.00 hod. ranní dorazila výprava k převozu na řece Dyji u Nových Mlýnů. První dva povozy byly přepraveny pramicí na druhý břeh, při naloďování třetího povozu se kvůli přetížení začala přelévat dovnitř pramice voda. V jediné vteřině se pramice potopila a z celkového počtu 52 dětí, které se na pramici nacházely utonulo 31 dětí. Dnes tuto nesmazatelnou tragédii připomíná památník na místním hřbitově a pomník u Nových Mlýnů, který zde nechal postavit T.G.Masaryk.


strana 1
    Vložení nových fotografií přidat fotografie


Města, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
obec, osada Rakvice (obec) Břeclav



(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)