Vyhledávání lokalit (cílů)
Jihomoravský kraj » okres Znojmo » chata, chalupa » Venkovská usedlost č.p.46 - Újezd (usedlost)

www.krasnecesko.cz/lokality/45288-venkovska-usedlost-c-p-46-Ujezd-usedlost.html

Venkovská usedlost č.p.46 - Újezd (usedlost)

[ ID: 45288 ]     Kulturní památka (KP)     

Turistický cíl Venkovská usedlost č.p.46 - Újezd (usedlost)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Venkovská usedlost č.p.46 - Újezd (usedlost)
Venkovská usedlost (E.Koutná)

Vložení nových fotografií přidat fotografie

Chalupnická usedlost se štítově orientovaným průčelím směrem k návsi. Jedná se původně o výměnek sousední usedlosti č.p. 45, později se oddělil jako samostatný dům s drobným hospodářským zázemím. Dům má obdélný půdorys se štítovou orientací do návsi. Dům obdélného půdorysu zbudovaný z lomového zdiva je zastřešen sedlovou střechou, krov je hambálkový, střešní krytinou je pálená taška bobrovka. Segmentově zaklenutá brána vjezdu je novodobá. Předzahrádka s navýšeným terénem je ohrazena zídkou z kamenného zdiva, která je omítnuta a olíčena.

V předzahrádce je zahloubený sklep přístupný dveřmi ze dvora. Průčelí domu do návsi je dvouosé, ve štítu jsou 2 půdní okénka, mezi nimi je obdélná nika zalenutá konchou, výše je prolomen malý čtvercový průduch. Na štítu je zachována štuková výzdoba, nově zvýrazněná modrým nátěrem (lizénový rám po obvodu), okénka a nika mají jednoduché ploché šambrány dekorované dole střapci, v ose štítu pod nikou fasádu zdobí zjednodušený motiv tkalcovského stavu, na severovýchodní fasádě se nachází štukový věnec a srdce, jinak je dům opatřen hladkou omítkou, která je bíle olíčena. Hlavní vstup do objektu se nachází ve dvoře. Za ním následuje síň se sporákem, která je zastropena trámovým stropem s překládaným záklopem. Stejný strop je také ve světnici, která je umístěna vpravo od síně při uličním průčelí. Vlevo bývala komora novodobě upravená pro obytné účely zvětšením okenního otvoru a zbořením dělící stěny mezi komorou a chlévy, nově vzniklý prostor byl upraven jako obývací pokoj. Přitom byl snesen i stávající strop a místnost byla otevřena do krovu, který je v prostoru pod hambálky zabedněn prkny. Původní existenci dvou prostorů připomíná doposud různá úroveň podlah. K zadnímu štítu byl novodobě přistavěn komín pro odvod spalin z krbu.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze