Vyhledávání lokalit (cílů)
Plzeňský kraj » okres Plzeň-jih » historická budova » Arciděkanství - Nepomuk (budova)

www.krasnecesko.cz/lokality/45164-arcidekanstvi-nepomuk-budova.html

Arciděkanství - Nepomuk (budova)

[ ID: 45164 ]     Kulturní památka (KP)     

Turistický cíl Arciděkanství - Nepomuk (budova)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Arciděkanství - Nepomuk (budova)
Arciděkanství (E.Koutná)

Vložení nových fotografií přidat fotografie

Zdejší fara byla gotického původu. V první polovině 17. stol. pak povýšena na děkanství; v druhé polovině 17. stol. vystavěna nynější farní budova, která byla po požáru v r 1746 obnovena údajně za účasti K. I. Dientzenhofera, v r. 1800 znovu poničeno požárem, v r. 1929 povýšeno na arciděkanství.

Volně stojící, zděná, omítaná, šířkově disponovaná, patrová budova s mansardovou střechou, krytou pálenou krytinou. Na bočních stranách po 2 osách, v jižním vstupním průčelí v přízemí 4 dvojice sdružených oken a uprostřed portál, v 1.patře 4 jednoduchá okna a uprostřed jedna sdružená dvojice. Na zadním průčelí 8 okenních os. Přední a boční fasády členěny pásovou patrovou římsou, profilovanou hlavní římsou a mezi jednotlivými osami pilastry s čabrakovými hlavicemi. Okna dnes v plochých šambranách s uchy a dole přečnívající svislý úsek s kapkami. Nad šambránami bohaté štukové nástavce s motivy kartuší, mušlí, uprostřed průčelí i božího oka atd. Portál štukový s vjezdem, zakončeným půlkruhovým obloukem. Po stranách svazkové pilastry / přes dříky vnitřních z nich náběžní úseky šambrány oblouku, v jehož vrcholu hlavní klenák s číslicí 1/. Pilastry nesou přímé zalamované kladí, vyplňující výšku parapetu 1. patra. Pod ním v rámu nápis ARCIDĚKANSTVÍ. U paty portálu válcové odrazníky s krčkem. V 1. patře při pravém nároží malované sluneční hodiny.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze