Vyhledávání lokalit (cílů)
Karlovarský kraj » okres Cheb » Boží muka, kříž, kaplička » Boží muka - Salajna (boží muka)

www.krasnecesko.cz/lokality/44817-bozi-muka-salajna-bozi-muka.html

Boží muka - Salajna (boží muka)

[ ID: 44817 ]     Kulturní památka (KP)     

Turistický cíl Boží muka - Salajna (boží muka)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+


Vložení nových fotografií přidat fotografie

Historizující architektura z poslední čtvrtiny 19. století, s převládajícím vlivem neobaroka. Je dokladem religiozity venkovského obyvatelstva v daném regionu. Zároveň jde o doklad recepce dobových historizujících architektonických přístupů ve venkovském prostředí.

ýklenková kaple nejistého zasvěcení. V současnosti se v jejím interiéru nachází novodobá nástěnná malba s mariánským motivem. Z této však nelze s jistotou soudit, že daná kaple má historicky uvedené zasvěcení. Kaple má obdélný půdorys o šíři 1,71 m a délce 1,27 m. Celková výše stavby – bez vrcholového kříže – je asi 3,8 m. Kaple je patrně cihelná, omítaná hladkou omítkou a je opatřená bílým nátěrem. Její hlavní průčelí je orientováno směrem k severovýchodu. Základním architektonickým prvkem stavby je třikrát odstupňovaná valeně klenutá nika. Její maximální výše dosahuje 2,05 m a maximální šíře je 1,01 m. Centrální část niky, ve které se v současnosti nachází výše zmíněné zobrazení Matky Boží s Ježíškem v náručí pod iluzivní klenbou s motivy hvězd, je vysoká 1,80 m a široká 0,61 m. V obou bočních stranách středního stupně niky se nachází po jednom kusu drobných nik sloužících původně patrně pro umístění svící či lamp. Spodní část hlavní niky je ukončena jednoduchou parapetní římsou. Prakticky těsně pod ní se nachází ustupující obdélné zrcadlo. Těsně pod uvedeným zrcadlem se nachází soklová římsa. Tato římsa pokračuje i na obou bočních fasádách. Nároží hlavního průčelí jsou částečně provedena jako zaoblená. Tato zaoblení imitují sloupy. Zmíněná zaoblení jsou totiž opatřena patkou a hlavicí. Zaoblená nároží sahají od soklové římsy do úrovně valení klenby niky. Korunní římsa obíhá celý obvod kaple. Z hlediska zadní fasády objektu je jejím jediným zdobným aparátem. Korunní římsa je dvakrát odstupňovaná. Ve spodní části je navíc doplněna prostě řešeným zubořezem. Střecha stavby je sedlová, dvouúrovňová. Střešní krytina je zde kladena přímo na zdivo. Původně byla stavba kryta břidlicovou krytinou. Ta se ovšem do současnosti zachovala pouze v reliktu na dolní úrovni střechy. Horní úroveň střechy je novodobě kryta režnou pálenou bobrovkou. Celá stavba vrcholí bohatě zdobeným litinovým krucifixem, jehož stabilitu zajišťuje ze zadní strany kovová pásovina. Kříž je v současnosti opatřen nátěrem červené barvy matného odstínu. Výše popisovaného prvku se pohybuje kolem 1 m.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze