Vyhledávání lokalit (cílů)
Karlovarský kraj » okres Cheb » kostel, kaple, synagoga » Kaple sv. Josefa - Podlesí (kaple)

www.krasnecesko.cz/lokality/44813-kaple-sv-josefa-podlesi-kaple.html

Kaple sv. Josefa - Podlesí (kaple)

[ ID: 44813 ]     Kulturní památka (KP)     


HODNOCENÍ
0%
hodnotitelů: 0

  Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
modrá cyklotrasa
2129 ,


Turistický cíl Kaple sv. Josefa - Podlesí (kaple)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+


Vložení nových fotografií přidat fotografie

Kaple sv. Josefa postavená v 19. století je drobnou sakrální stavbou obdélného půdorysu. Kaple je kryta sedlovou střechou, z níž vychází zvonička ukončena drobnou bání. Současná podoba kaple pochází z roku 1924.

Jedná se o drobnou, jednoduše architektonicky řešenou, zděnou stavbu obdélného půdorysu o půdorysných rozměrech 4,95 × 6,96 m. Výška objektu je asi 5,5 m. Kaple je opatřená sedlovou střechou krytou soudobými vláknocementovými šablonami grafitového odstínu. Celý objekt vrcholí jednoduchou zvoničkou s drobnou bání a malým, patrně novodobým, zvonkem. Hlavním průčelím je průčelí jižní. To je pouze opatřeno středově osazenými vstupními dveřmi a nad nimi umístěnou datací 1924. Dveře jsou dřevěné, jednokřídlé a jsou doplněny nadsvětlíkem o čtyřech nestejně velkých tabulkách. Dveře mají historizující plastický dekor. Vchodové dveře jsou členěny do dvou polovin středově umístěným vertikálním pilastrem, který při pohledu zvenčí vzbuzuje dojem, že se jedná o dveřní klapačku a jedná se tak o dvoukřídlé dveře. Většinu horní poloviny dveří zaujímá dvojice vertikálně orientovaných bosovaných kazet. Nad nimi jsou jednoduché římsy. V horní části zmíněných kazet je po jednom malém kruhovém větracím otvoru. Dolní část dveří obsahuje čtveřici bosovaných kazet, z nichž střední je menší a je horizontálně orientovaná a dolní je větší a ta je orientovaná vertikálně. Tyto prvky jsou pak odděleny úzkými horizontálními plastickými prvky. Dveře a nadsvětlík odděluje dřevěná římsa. Obě boční, tj. západní i východní, průčelí jsou řešena zcela shodně. V jejich střední části se nachází po jednom okně s půlkruhem ukončeným nadpražím. Výplně v nich jsou soudobé, dřevěné, jednokřídlé, neotvíravé, dělené symetricky do 15 tabulek. Zadní, tj. severní, průčelí obsahuje pouze jednoduchá dřevěná dvířka v oblasti štítu, která umožňují přístup do podkroví kaple. Kaple je omítnuta převážně omítkou z kameniva s hrubší frakcí. Pouze šambrána kolem dveří, lizény na nárožích, lizéna oddělující plochu hlavního štítu od partií níže položených a jednoduchá korunní římsa segmentového tvaru na bočních stranách jsou provedeny v hladké omítce. Tyto prvky ovšem plasticky nepředstupují okolní plochy fasád. Jsou tedy odlišeny pouze hrubostí použité omítky.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze