Vyhledávání lokalit (cílů)
Olomoucký kraj » okres Šumperk » Boží muka, kříž, kaplička » Kamenný kříž - Zvole (kříž)

www.krasnecesko.cz/lokality/44555-kamenny-kriz-zvole-kriz.html

Kamenný kříž - Zvole (kříž)

[ ID: 44555 ]     Kulturní památka (KP)     

Turistický cíl Kamenný kříž - Zvole (kříž)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Kamenný kříž - Zvole (kříž)
Kamenný kříž (E.Koutná)

Vložení nových fotografií přidat fotografie

Kamenný kříž je umístěn na návsi před prodejnou COOPu. Příklad kamenného kříže z konce 18. století, představující zástupce zlidovělého typologického pojetí této doby.

Samostatně stojící křiž z maletínského pískovce, vysoký cca 5 m. Je osazený na nízkém plintu, složeném ze dvou kvádrů spojených železnými kramlemi.Sokl je hranolový, na obdélném půdoryse. Čelní plochu rámuje obdélná rýha s čtvrt obloukově vykrojenými rohy. V rámu se nachází nápis kapitálkou „JOHAN VNZEITIG VND/FRANZ KAZIL WOHLTH?TER/SAMT DER GEMEINDE 1796“. Sokl je ukončen odsazením. Na soklu osazený dřík má konkávně probrané boky. Na čelní ploše je vpadlina kopírující obrys dříku. Uvnitř je jednoduchý lidový reliéf P. Marie. Dřík je ukončený vzepjatou římsou, stáčející se ve vrcholu do dvou protilehlých volut. Ze spoje volut visí akantový list. Římsa nese jednoduchý hranolový soklík. Na něm spočívá menší nízký plint s konkávně vykrojenou hranou. Ve výšce cca 1,8 m navazuje komolý hranolový dřík, který je dole rozšířený vysazenými, dolů stočenými volutami. Po obvodu dříku je rýha lemující jeho siluetu. Nahoře je zavěšený akantový list. Dřík je ukončený římsovou hlavicí, profilovanou oblounem a fabionem. Vlastní kříž osazený ve výšce cca 3,3 m má ramena trojlaločně ukončená. Nad korpusem Krista je na svitku nápis INRI.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze