Vyhledávání lokalit (cílů)
Jihomoravský kraj » okres Znojmo » socha, sousoší » Sloup se sousoším Nejsvětější Trojice - Hrušovany nad Jevišovkou (sousoší)

www.krasnecesko.cz/lokality/43809-sloup-se-sousosim-nejsvetejsi-trojice-hrusovany-nad-jevisovkou-sousosi.html

Sloup se sousoším Nejsvětější Trojice - Hrušovany nad Jevišovkou (sousoší)

[ ID: 43809 ]     Kulturní památka (KP)     HODNOCENÍ
0%
hodnotitelů: 0


Turistický cíl Sloup se sousoším Nejsvětější Trojice - Hrušovany nad Jevišovkou (sousoší)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Sloup se sousoším Nejsvětější Trojice - Hrušovany nad Jevišovkou (sousoší)
Sloup se sousoším Nejsvětější Trojice ()

Vložení nových fotografií přidat fotografie

V Hrušovanech na náměstí se nachází sousoší Nejsvětější Trojice, doplněné sochami po bocích sv. Anny s Pannou Marii a sv. Tomáše. Sloup Nejsvětější Trojice vyrůstá z hranolového soklu ukončeného vyloženou profilovanou římsou. Čelní strana soklu je členěna obdélnou vpadlinou s erbem Michala Antonína z Althanu a jeho manželky. Na soklu na čtvercovém plintu spočívá oblounová patka sloupu, jehož dřík je zdobený spirálou oblaků táhnoucích se od patky až ke korintské hlavici. Na sloupu spočívá sousoší Nejsvětější Trojice zobrazené jako Trůn Boží milosti – sedící Bůh Otec s papežskou tiárou na hlavě drží před sebou kříž s Kristem a v nohách kříže se vznáší holubice jako symbol Ducha svatého. Vedle holubice je zobrazeno hořící srdce. Po pravé straně sloupu (heraldicky) je umístěn čtyřboký sokl s vyloženou profilovanou římsou se sochou sv. Anny vyučující Pannu Marii. Sv. Anna stojí oděna ve splývavém šatu, v levé ruce drží knihu a pravou v ní ukazuje. Menší postava Panny Marie stojí u matčina pravého boku, pravou rukou se dotýká jejího šatu a obličejem se k ní obrací. Po levé straně (heraldicky) sloupu se nalézá postava apoštola Tomáše, umístěná na stejném soklu jako sv. Anna s Marií. Apoštol je zobrazený v kontrapostu s nakročenou pravou nohou. Je oděný ve splývavém šatu, přes pravé rameno má přehozený plášť, jehož draperie se vzdouvá v bohatých záhybech kolem jeho těla. V pravé ruce drží srdce, levou si klade na hruď. Celé sousoší je vloženo do ohrádky půdorysu obdélníka s okosenými rohy.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze