Vyhledávání lokalit (cílů)
Jihomoravský kraj » okres Znojmo » kostel, kaple, synagoga » Kaple sv. Klementa - Tasovice (kaple)

www.krasnecesko.cz/lokality/43489-kaple-sv-klementa-tasovice-kaple.html

Kaple sv. Klementa - Tasovice (kaple)

[ ID: 43489 ]     Kulturní památka (KP)     

Turistický cíl Kaple sv. Klementa - Tasovice (kaple)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+


Vložení nových fotografií přidat fotografie

Přízemní objekt kaple sv. Klementa je situován v centru obce, na severním okraji silnice vedoucí na Znojmo. Kapli tvoří centrála na půdorysu protáhlého osmiúhelníku s pravoúhlou předsíní a krátkým presbytářem zakončeným třemi stranami osmiúhelníku. Kaple spočívá na soklu. Po celém obvodu stavby je rozeznatelná pásová bosáž. V nárožích kaple - včetně předsíně a presbytáře - jsou umístěny jedenkrát odstupňované opěráky, s křidlicí ve svrchních částech. Centrálu osvětluje šest, presbytář a předsíň po dvou, hrotitých oknech vsazených do vyžlabených profilovaných špalet. V předsíni umístěn gotizující portál s dvoudílnými kovovými dveřmi. Další dveře vedou z předsíně do centrály.

Hlavní římsa obíhající po celém obvodu kaple je tvořena gotizujícím obloučkovým vlysem, pouze hlavní římsa předsíně bez vlysu. Nad osově umístěnou předsíní s poloviční valbovou střechou uzavírá průčelí kaple trojúhelný štít v podobě vimperku, tj. s kytkou ve vrcholu, centrálním kruhovým okénkem se slepou kružbou ve tvaru trojlistu, flankován dvěma fiálami zdobenými kraby a zakončenými kovovým křížem a obloučkovým vlysem po obvodu. Poloviční stanová střecha presbytáře je napojena na stanovou střechu kaple zakončenou lucernou. Kaple má omítku béžové barvy, římsy, fiály a špalety barvy bílé. V interiéru je původní dlažba, na schodu z předsíně do kaple jsou čtyři dlaždice s číslicemi udávajícími letopočet realizace kaple - 1925. Kaple nezaklenuta, z interiéru centrály průhled do konstrukce krovu. Oltář sv. Klementa z roku 1909 (rok svatořečení Klementa) sem přenesen z kostela sv. Klementa M. Hofbauera.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze