Vyhledávání lokalit (cílů)
» okres nezařazeno » zajímavost » Česká poštovna na Sněžce (zajímavost)

www.krasnecesko.cz/lokality/43023-Ceska-postovna-na-snezce-zajimavost.html

Česká poštovna na Sněžce (zajímavost)

[ ID: 43023 ]         


HODNOCENÍ
0%
hodnotitelů: 0

  Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
značka zelená značka cyklotrasa


Turistický cíl Česká poštovna na Sněžce (zajímavost)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+


Vložení nových fotografií přidat fotografie

Historie České poštovny na naší nejvyšší hoře Sněžce se datuje přibližně do poloviny 19. století, kdy zde byla postavena roubená chata. Nejprve v ní byla umístěna c. k. telegrafní stanice, od 1. září 1899 začala plnit úlohu české poštovny a sloužila tak až do obsazení Sudet v roce 1938. Za dalších deset let se proměnila v kiosek patřící k České boudě, později sloužila jako skladiště. Až mezi roky 1993 – 1995 byla zrekonstruována bývalou poštmistrovou paní Jaroslavou Skrbkovou z Velké Úpy.

Opět začala nabízet poštovní služby a zároveň byla i kioskem rychlého občerstvení. Dnes ji na původním místě už spatřit nemůžete, ale pokud byste ji na vlastní oči chtěli vidět, zamiřte ke kempu u Javorové skály u Monínce. Zde opět plní roli poštovny s občerstvením po té, co byla po vybudování nové poštovny na Sněžce uzavřena a následně prodána. Na Sněžce dokonce už nestojí ani Česká bouda, která po té, co byla zachvácena dřevomorkou musela být uzavřena, demontována a odstraněna. Na jejím místě byla vybudována nová poštovna, která má přízvisko Anežka a která je vybavena poštovním směrovacím číslem: 542 91.

Dnešní poštovna

Nová Česká poštovna je oproti té původní objektem moderního charakteru.Vznikla podle návrhu architektů Martina Rajniše a Patrika Hoffmana. Ačkoliv s moderním pojetím stavby nesouhlasili ochranáři a žádali vybudování objektu, jehož podoba by vycházela z tradiční krkonošské architektury, původní návrh mezi devíti předloženými zvítězil a na Sněžce se dnes vypíná dřevěná skládačka vytvořená z 20 tisíc dílů s pláštěm ze zdvojeného skla, kterou je možné díky dřevěným okenicím ovládaným důmyslným hydraulickým systémem proměnit z moderní prosklené podoby v dřevěnou budovu a přizpůsobit ji tak aktuálním povětrnostním podmínkám.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze