Vyhledávání lokalit (cílů)
Olomoucký kraj » okres Olomouc » zajímavost » Rytířská síň - Mladeč (zřícenina)

www.krasnecesko.cz/lokality/42843-rytirska-sin-mladec-zricenina.html

Rytířská síň - Mladeč (zřícenina)

[ ID: 42843 ]         

Turistický cíl Rytířská síň - Mladeč (zřícenina)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Rytířská síň - Mladeč (zřícenina)
Rytířská síň (ulrych.miroslav)

Vložení nových fotografií přidat fotografie

Na vrcholu kopce Třesín se nacházela jedna z nejvýznamnějších a jistě vizuálně nejexponovanějších voluptuárových stavbiček Novozámecka. Romatnická stavba Rytířská síň byla postavena v antikizujícím stylu, na obdélném půdorysu.Byla součástí velkoryse řešeného krajinného areálu v okolí Nových zámků a Mladče patřící do úsovského panství, které od roku 1597 do roku 1945 patřilo Lictenštejnům. Rytířská síň byla stavba v podobě antického chrámu s šestnácti jónskými sloupy postavena na vysoké skále s dalekým výhledem.Rytířský sál byl záměrně situován na hranu svahu tak, aby byla co nejvíce umocněna jeho velikost.

Z historických děl je možné doložit vizuální vztahy mezi zámkem a rytířským sálem, ze sloupového Rytířského sálu zůstaly jen torza sloupů. Podařilo se doložit pouze následující opravu: v r. 1880 střechy, stropu a architrávu „rytířského sálu“ (též označován jako „Vyhlídkový chrám“) v tehdejším revíru Nové Zámky. Lichenštejnové Rytířskou síň používali k odpočinku při výletech po svém panství a pro podávání občerstvení při reprezentačních honech. Chrámek však byl zničen vandaly již v roce 1910. Na místě zůstal 1 sloup a několik patek. Další patky jsou vidět dole pod skálou v bažinatém jezírku. Výhled díky vysokým stromům není téměř žádný a dávný klid dnes ruší nedaleká dálnice.

 


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.


Akce v okolí

odrážka LÉTOFEST 2018 (Olomouc)
datum: 17.08. 2018


Penzion selský dvůr - Počerny - Karlovy Vary
reklama


http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze